Na Horgošu

U Srbiji je 17. aprila uhapšen Sadik Duraku iz opštine Đakovica na Kosovu, izjavili su za Radio Slobodna Evropa (RSE) njegova porodica i branilac.

Sadik Duraku je, prema rečima njegovog brata Avdila, zaustavljen 16. aprila uveče na na graničnom prelazu Horgoš između Srbije i Mađarske, dok je putovao iz Velike Britanije.

"Prema rečima advokata, on je uhapšen uz navode da je počinio ratne zločine nad srpskim stanovništvom", rekao je Duraku.

Durakuu je na osnovu rešenja Policijske uprave u Kikindi od 17. aprila, određeno zadržavanje na 48 sati jer se sumnjiči da je izvršio krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

U rešenju se navodi da postoji sumnja da je "zajedno sa više NN lica tokom 1999. na području opština Đakovica, Prizren i Peć, kao pripadnik Oslobodilačke Vojske Kosova tukao, fizički i psihički maltretirao i pljačkao civilno stavnovništvo".

U rešenju piše da je Sadik Duraku državljanin Velike Britanije i da tamo i dalje živi.

Njegov brat navodi da optužbe ne stoje, te da je Sadik Duraku pre rata 1999. godine živeo sa porodicom u Engleskoj.

Dodaje da nemaju informaciju u kom se pritvoru nalazi.

"Ono što znamo je da je u Srbiji, danas izlazi pred sud", rekao je Avdil Duraku.

RSE je tražio od Tužilaštva za ratne zločine Srbije informaciju o ovom slučaju.

Goran Petronijević, advokat koji zastupa Durakua, rekao je za RSE da je on saslušan pred tužiocem i da se čeka saslušanje pred sudijom za prethodni postupak.

Više informacija, kako je naveo, nije mogao da pruži.

Avdil Duraku je povodom slučaja rekao da su o tome obaveštene institucije Kosova.

Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore i Ministarstvo unutrašnjih poslova u Vladi Kosova, do sada nisu odgovorili Radiju Slobodna Evropa u vezi sa ovim slučajem.

Srbija je 17. aprila, prema podacima kosovskih vlasti, na više od 20 sati zadržala preko 1.400 državljana Kosova na graničnim prelazima sa Hrvatskom i Mađarskom.

Vlada Kosova je ove postupke opisala kao osvetu Srbije podršci koju je dala Parlamentarna skupština Saveta Evrope za članstvo Kosova u ovoj organizaciji.

Srbija je demantovala te navode, rekavši da su kašnjenja uzrokovana dodatnim bezbednosnim merama na granici i da kretanje građana Kosova "nije ograničeno".

Stejt department pozvao je Srbiju da se uzdrži od jednostranih i nekoordinisanih akcija, te da u potpunosti poštuje sporazume postignute u okviru dijaloga Kosova i Srbije, koji se vodi posredstvom Evropske unije.