Ki Moon izrazio zabrinutost

Generalni sekretar UN Ban Ki Moon izrazio zabrinutost zbog političkog zastoja u Prištini i pozvao kosovske lidere da pojačaju napore radi pronalaženja rješenja.

Takođe je apelovao da što prije nastave dijalog s Beogradom.
"Posebno sam zabrinut zbog produženog političkog zastoja u Prištini i mogućih negativnih posljedica po dosad ostvareni napredak u jačanju demokratskih institucija i procesa na Kosovu", naveo je Ban u izvještaju o kojem će Savjet bezbjednosti UN raspravljati 13. novembra.
"Upućujem snažan apel svim kosovskim političkim entitetima, i prvenstveno njihovim liderima, da pojačaju napore kako bi izbori održani 8. juna bili uspješni i radi prevazilaženja aktuelnog zastoja", piše u dokumentu koji obuhvata aktivnosti UNMIK-a u periodu od 16. jula do 15. oktobra, objavljenom na web sajtu UN-a.
Ban je napomenuo da sadašnja generacija lidera mora da nastavi historijski proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine, pomiri se s prošlošću, iskoristi prilike koje pruža Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU i nastavi strukturalne reforme.
Generalni sekretar UN čestitao je vlastima u Beogradu i Prištini na napretku ka evropskoj budućnosti i ohrabrio što skoriji nastavak dijaloga na visokom nivou, pod okriljem EU.
"Takođe pozivam sve strane da nađu načina da ubrzaju zamajac u tom procesu, bez obzira na kratkotrajne političke izazove", dodao je on.
Ban je podsjetio da je Beograd izrazio zabrinutost da bi eventualno produženje zastoja u dijalogu moglo da izazove kašnjenje i u sprovođenju dosad postignutih sporazuma i da negativno utiče na pregovore Srbije sa EU.
Evropska komisija (EK), kako je primijetio, u oktobarskom Izvještaju o napretku Srbije napomenula je da je napredak u normalizaciji odnosa od ključnog značaja za evropski put obiju strana.
On je istakao da su tehnički razgovori nastavljeni i da je ostvaren određeni napredak u oblasti integrisanog upravljanja prelazima, telekomunikacijama i energetici i slobodi kretanja.
Ban je pohvalio angažovanje Prištine u rješavanju problema učešća lokalnih boraca u stranim sukobima, kao i vjerske lidere islamske i drugih zajednica na Kosovu zbog distanciranja od ekstremizma.
On je pozvao nadležne vlasti i da pojačaju napore radi bezbjednosti kulturne i verske baštine i ocenio da bi pozitivan znak bilo dugo odlagano uspostavljanje savjeta za zaštitu Velike Hoče.
U izvještaju je navedeno da je za tri mjeseca zabilježeno 18 napada na vjerske objekte, od kojih 11 na one pravoslavne.
Govoreći o sjeveru Kosova, Ban je upozorio da je izgradnja u Brđanima i dalje izvorište potencijalnih sukoba i pohvalio je konstruktivno angažovanje "skoro svih strana" u traganju za rješenjem tog problema.
Generalni sekretar je primijetio da je broj bezbjednosnih incidenata protiv manjinskih zajednica nepromijenjen u odnosu na raniji period, osim u području Peći, gdje je znatno povećan.
On je naveo i podatke UNHCR-a o broju dobrovoljnih povratnika: za tri mjeseca je registrovano njih 177, od kojih 45 kosovskih Srba, 115 kosovskih Roma, Aškalija i Egipćana, troje Goranaca, jedan Crnogorac i 13 kosovskih Albanaca.
Ukupan broj interno raseljenih ljudi na Kosovu iznosi 17.227, piše u izvještaju.
Ban je naglasio i da je EK u najnovijem Izvještaju o Kosovu ukazao na određeni napredak u pravosudnom sektoru, ali i da je izrazila "ozbiljnu zabrinutost" u vezi sa nezavisnošću, odgovornošću, nepristrasnošću i efikasnosti kosovskog pravosuđa.
U Banovom izvještaju je pohvaljena profesionalnost i posvećenost forenzičkih i drugih stručnjaka iz Srbije, Eulexa i Kosova zbog vraćanja ostataka žrtava, otkrivenih u masovnoj grobnici u Rudnici, i upućen je apel svima onima koji imaju relevantne informacije da pomognu kako bi se rasvetlila sudbina nestalih.
Uz izvještaj generalnog sekretara priložen je i Izvještaj o aktivnostima Eulexa visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbjednost Catherine Ashton, koja je bila na toj poziciji u periodu koji Izvještaj obuhvata.
Ashton je navela da je specijalni tužilac Clint Williamson, čiji je tim istraživao navode izvještača Savjeta Evrope Dicka Martyija o trgovini ljudskim organima na Kosovu, saopštio da su pronađeni dokazi za podizanje optužnice protiv nekih bivših lidera OVK zbog organizovanja kampanje progona manjina i albanskih političkih protivnika OVK.
"Istražne i operativne aktivnosti napreduju, a saradnja s pravosudnim organima i organima za sprovođenje zakona u regionu i šire i dalje je uspješna", ocijenila je Ashton i dodala da su u toku pripreme za uspostavljanje specijalnog suda za procesuiranje tih zločina.