Intervju za Daily telegraph

Premijer Albin Kurti optužio je Vladu Srbije da preti započinjanjem novog Balkanskog rata ne bi li izvukla ustupke Zapada, prenosi B92.

Kurti je u intervjuu za Daily telegraph optužio predsjednika Srbije da se ponaša kao "Njemačka između dva svjetska rata".

On upozorava da bi nedavne krize na Kosovu i u Bosni i Hercegovini mogle da eskaliraju ako ga zapadne vlade ne shvate ozbiljno.

Srbija je, piše u tekstu, "u septembru rasporedila vojnike na granicu sa Kosovom, a etnički Srbi koji su protestovali sukobili su se sa Policijom Kosova na Sjeveru prošlog mjeseca".

Ranije ove nedjelje, kako se dodaje, visoki predstavnik UN u Bosni i Hercegovini upozorio je da je Dejtonski mirovni sporazum iz 1995. blizu kolapsa.

"Mislim da je definitivno opasnije nego ranije, žele da se ponašaju kao da su Njemačka između dva svjetska rata: ‘Ako nećete da nam udovoljite, izazvaćemo još jedan’. Zato što su napravili jednu rundu devedesetih. Ako provjerite cifre o novcu koji je u Srbiji utrošen na ime vojnih troškova, vidjećete da posljednjih godina vrtoglavo rastu. Za koga sve to kupuju", upitao je Kurti.

On je kazao i da činjenica da to govori "vrlo mirno” je zato što je to “predvideo mjesecima i godinama ranije".

"To je racionalna analiza, a ne emocionalna", rekao je Kurti.

U tekstu se dalje navodi da je budžet Srbije za odbranu porastao je za oko 70 odsto na oko 1,5 milijardi dolara (1,11 milijardi funti) godišnje od 2015, što je čini najvećim vojnim "trošadžijom" na Zapadnom Balkanu.

Uveliko je Srbija, dodaje se, modernizovala svoje vazduhoplovstvo i kupila bespilotne letjelice, avione i protivvazdušne odbrambene sisteme od Rusije i Kine.

Navodi se i da je Vučić negirao da se priprema za rat i branio je pravo svoje zemlje da kupuje oružje gdje želi.

Ali, navodi Daily telegraph, "komšije kažu da jačanje vojske praćeno politikom konfrontacije i ratobornom političkom retorikom o ujedinjenju "srpskog sveta" zabrinjavajuće podsjeća na razvoj ratova u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu 1990-ih godina prošlog vijeka.

"Kosovski zvaničnici insistiraju da je ta politika proizvela međusobno povezane krize u cijelom regionu koje su osmišljene da izazovu haos i prisile Zapad da prihvati povećanje uticaja i moći Beograda u susjednim bivšim jugoslovenskim republikama", stoji u tekstu Daily telegrapha.

Izvor: B92/Daily telegraph