Danska će biti prva zemlja na svijetu koja ima "fat tax'"- porez na masnoću i namirnice koje debljaju.

Iako je ta skandinavska zemlja po broju pretilih ispod evropskog prosjeka, vlada uvodi tu preventivnu mjeru kako bi motivisala građane da budu još vitkiji te smanjila stopu kardiovaskularnih bolesti. Analitičari se pitaju hoće li taj porez imati isti efekat kao porez na duhanske proizvode, te koja će se od sljedećih zemalja odlučiti na oporezivanje masnoća.

Ovaj skandinavski model mogao bi povećati pritisak da se sličan porez uvede i u Velikoj Britaniji čiji građani imaju najveću stopu pretilosti u Evropi, piše britanski dnevni list Telegraph.

Od ove subote Danci će plaćati dodatni 30 pennyja na svako pakovanje maslaca, 8 pennyja na paket čipsa, te dodatnih 13 pennyja na kilogram mljevenog mesa. Očekuje se da će taj porez u dansku blagajnu donijeti 2,2 milijarde danskih kruna ili gotovo 3 milijarde eura, ali i smanjiti konzumaciju maslaca za 15 posto.

Ovo je prvi porez na masnoće čije će se prave posljedice tek vidjeti. Mađarska je početkom ovog mjeseca uvela porez na hranu koja sadrži nezdrave nivoe šećera, soli i ugljikohidrata, kao i na proizvode koji sadrže više od 20 miligrama kofeina na 100 mililitara proizvoda.

Danci spadaju u vitkije narode Evrope - manje od 10 posto ih je klinički pretilo. Ali naučnici iz danskog Instituta za hranu i ekonomiju procjenjuju da je čak 4 posto slučajeva preranih smrti u ovoj skandinavskoj zemlji rezultat sve veće potrošnje zasićenih masti, prenosi Tportal.

U Velikoj Britaniji, gdje je više od 20 posto stanovništva pretilo, jedna je studija zaključila da bi kombinacija dodatnog poreza na nezdravu hranu te porezne olakšice na voće i povrće mogla spasiti više od tri hiljade života godišnje. Britanski ministar zdravstva odupirao se mjeri oporezivanja nezdrave hrane, ali sve se glasnije čuje kako bi to bio jedini vjerodostojan potez u borbi protiv pretilosti, piše Telegraph.