Savjetnik premijera Albanije

Politički savjetnik premijera Albanije Shkelzen Maliqi smatra da je od neslaganja Beograda i Tirane oko Kosova, mnogo važnije da je proces njihove saradnje počeo.

On je dodao da je mnogo važnije da je taj proces saradnje obnovljen na najvišem nivou i da postoji obostrani interes da se ta saradnja razvije i koncentriše na pitanja, na kojima obje države mogu da nađu zajednički interes za održiv razvoj Albanije, Srbije i regiona.
Maliqi je za Danas poslije predavanja koje je premijer Albanije Edi Rama održao u jednom novobeogradskom hotelu, potvrdio je da je susret Rame i Vučića bio hladan, objašnjavajući da je "i kontekst je bio takav", ali da je atmosfera, ipak, bila bolja nego poslije skandala sa dronom na utakmici fudbalskih reperezentacija dvije zemlje u Beogradu. 
"U oktobru smo imali mnogo težu situaciju, uzajamne optužbe i druge stvari. Mislim da je na neki način i dobro da obnovimo historijski kontekst vremena iz kog dolazimo. Ono što se događalo u oktobru ličilo je na devedesete godine. Ovo što se danas radi je nešto što obećava novi pristup. Postoje potencijali i velika podrška EU i svijeta da se Balkan postepeno preobrazi i da ova osovina albansko-srpskih odnosa doprinese razvoju mira, stabilnosti, sigurnosti za sve zemlje regiona", kaže Maliqi. 
On objašnjava da je Evropa pomogla i "vrši pritisak" kada je riječ o saradnji na zapadnom Balkanu, ali je "evropeizacija Albanije, Srbije i regiona unutrašnji interes svih balkanskih zemalja". 
"Ideja je da zemlje u regiji porade na saradnji, nezavisno od toga kada će biti datum prijema u EU. Ne moramo baš da čekamo da se svi standardi ispune da popravimo naše ekonomije, opšte odnose i da se više angažujemo na prevladavanju prošlosti i nalaženju zajedničkih interesa", naglasio je Shkelzen Maliqi. 
Prema njegovim riječima, albansko-srpski dijalog traje još od devedesetih godina 20. vijeka i uglavom su ga održavale ogranizacije civilnog društva, a sada su se uključile i državne strukture, što daje veće šanse za ostvarenje saradnje.