Slučaj imama iz Prizrena

Predavanje prizrenskog imama o moralu žena izazvalo je žestoku debatu i polemiku u medijima i na društvenim mrežama širom Kosova, zbog načina na koji prepoveda Islam, prenosi Radio Slobodna Evropa.

okom jednog predavanja u džamiji u Prizrenu, rječnik imama koji govori o moralu žena ispunjen je pogrdnim, poniznim i uvredljivim riječima, zbog čega su reagovali mnogi – poslanice Skupštine Kosova, publicisti i predstavnici civilnog društva.
Njegovo predavanje održano prije godinu, bilo je prethodnih dana na svim popularnim društvenim mrežama kao i u kosovskim medijima, koji su, iako obavljali svoj posao, preuzeli i aktivnu ulogu u ovim debatama, ocjenjuju poznavaoci medijskih prilika.
Šef odseka za žurnalistiku na Filološkom fakultetu u Prištini, Milazim Krasniqi, kaže da se mediji neretko bave problemima ili događajima više nego što oni zapravo vrijede, ali, kako navodi, to je njihov posao. Krasniqi, međutim, naglašava da su zaoštren rečnik i debate koje su se desile u posljednjih nekoliko dana politički motivisane.
“Ono što je tragično u svemu tome je to što se koristi religiju, Islam i vjerska osjećanja za instrumentalizaciju političkih ciljeva. U tom smislu mislim da je ovo jedna velika šteta koja se čini Islamu. S druge strane, ovo šteti i samoj politici, zato što se sa jednim takvim oštrim i primitivnim rječnikom u političkom diskursu, zaoštrava politička komunikacija i obezvrijeđuje ono malo političke vrijednosti koje ima“, kazao je on.
S druge strane, poznavaoci socioloških i vjerskih dešavanja ocjenjuju da ni jedna etnička ili vjerska zajednica ne može biti imuna na tako ekstremnim pristupima ili predavanjima koja su uvredljiva i ponižavajuća za ljude, bilo da se radi o imamu ili o poslaniku u Skupštini, što je i bio slučaj. 
Profesor Ismajl Hasani, sociolog religije, kaže da je pitanje koliko je u stanju kosovsko društvo da se mobilizuje kako bi se amortizovale ove pojave i izolirali slučajevi koji nanose štetu.
"Posljednja dešavanja koja su povezana sa izlaganjem lica pod maskom propovednika ili branitelja radikalnih vjerskih pristupa je nešto drugo od normalnog razvoja religije. Ovo nije ništa novo za Kosovo ako se uzme u obzir izveštaj State Departmenta od prije četiri godine u kojem se predviđaju mogućnosti pojavljivanja ekstremnih struja na Balkanu, naročito na Kosovu“, kazao je Hasani.
Uzroci koji izazivaju debate i polemike o religiji javljaju se radi promjene agende i to u vrijeme da Kosovo ima velikih ekonomskih, političkih i socijalnih problema nego što su debate ovakve prirode, kaže profesor Krasniqi.
"Neko želi da promeni agendu, da postavi ovo pitanje kako bi došlo do političkih i vjerskih tenzija. S druge strane, ova debata je po prvi put možda pokrenula unutrašnji konflik unutar same muslimanske zajednice, zato što je jedna strana otišla veoma daleko u njihovoj agresivnosti, dok je druga ostala, recimo, razočarana“, kaže Krasniqi.
Profesor Hasani, međutim, ocjenjuje da su uzroci koji navode na ovakve vjerske debate sporadični te da muslimanska zajednica na Kosovu ima kapaciteta da takve drži izoliranim. U suprotnom, kaže, može doći do uzbune.
"Kosovsko društvo će se mobilizovati i prevazići ovo tako što će se poduzeti institucionalne mjere, u konkretnom slučaju, unutar Islamske zajednice Kosova. Važno je da se pokrene dijalog unutar zajednice i da odgovorni izađu pred lice pravde. Takva vrijeđanja ne mogu proći bez kazne, zato što govor u javnosti ima težinu, bez obzira gde je on održan. Takva predavanja nemaju imunitet ukoliko se iza njih kriju mržnja, omaložavanje i uvrede“, kazao je Hasani.
Državne institucije na Kosovu zatražile su od Islamske zajednice da poduzme mjere protiv ovakvih predavanja. A u vrijeme kada se priča o prizrenskom imamu nije potpuno okončala, pokrenuta je još jedna vjerska debata u kojoj je glavni lik Gjergj Kastrioti Skenderbeg.