Upozorenje!

SAD i EU su u pravu kada traže od Vlade Kosova da povuče svoju policiju iz opštinskih zgrada i da novoizabrani gradonačelnici budu samo administratori koji rade sa alternativnih lokacija, navode iz nevladine organizacije Međunarodna krizna grupa, prenosi Gazeta express.

„Ako se to postigne i ako se situacija smiri, Kosovo bi trebalo da organizuje nove izbore u ove četiri opštine, i da se uspostavi lokalna predstavnička vlast“, navode iz te NVO.

Međutim, Međunarodna krizna grupa smatra da će Srbi bojkovati izbore, ukoliko nema ustupaka Kosova. Navode da, kako bi se to sprečilo, potreban je "gest" Vlade Kosova u vidu formiranja ZSO.

„Srbi će vjerovatno bojkotovati izbore bez daljih ustupaka Kosova, o čemu se mora pregovarati. Ovo poziva na oživljavanje dijaloga koji vodi EU. Glavni uslov, neophodan da bi se obezbjedilo učešće Srba na izborima i oživeli razgovori, jeste kredibilan gest Kurtijeve vlade kada je u pitanju autonomija, kao što je opredjeljenje da je Kosovo spremno da promeni zakonodavstvo i ustav. Od toga, ako je potrebno stvoriti Zajednicu opština sa srpskom većinom. Imajući to u vidu, Srbi sa sjevera mogu da urade svoj dio posla tako što će se vratiti u kosovske institucije koje su napustili u novembru 2022. i da Beograd sprovede svoja obećanja da će normalizovati odnose sa Prištinom", poručuju iz organizacije.

Međunarodna krizna grupa navodi da ako premijer Albin Kurti nastavi da se opire zahtjevima međunarodne zajednice, situacija može da eskalira, i da bi EU i SAD trebale da preispitaju svoje stavove.

„Ali Kurti, snažan lider koji osjeća da ima ljude iza sebe, možda neće biti voljan da preduzme te korake, bez obzira na posljedice po odnose njegove zemlje sa njegovim dugogodišnjim pristalicama. Iako mu popularnost daje mogućnost da rizikuje kada drugi ne mogu, za sada ne pokazuje sklonost ka tome. Ako nastavi da se opire ovim mjerama – a to bi trebalo da pokažu naredni mjeseci – Srbija i Kosovo bi se mogli naći u opasnoj eskalaciji. To bi, zauzvrat, zahtjevalo od SAD i EU da preispitaju svoje prioritete za dva susjeda – fokusiranje na upravljanje krizom, traženje trajnog rješenja kosovsko-srpskog spora i odlaganje za bolja vremena. Neposredni zadaci bi tada bili zaštita manjina, kosovskih Srba i albanskih seljana u područjima sa srpskom većinom, i guranje Kosova i Srbije ka drugim projektima, kao što su unutrašnje reforme“, dodaju iz Međunarodne krizne grupe.

Izvor: Kosovo Online/Gazeta Express