Diplomatski imunitet

Stručnjak za bezbjednost Nuredin Ibishi kritikovao je nedavnu odluku ministarke spoljnih poslova i dijaspore Donike Gërvalle-Schwarz, koja je proglasila ruskog zvaničnika iz Unmik misije personom "non grata", ističući da zvaničnici Unmika i Euleksa imaju diplomatski imunitet UN u EU, prenosi Ekonomija onlajn.

Ibishi je naglasio da Kosovo nema pravo da donosi takve odluke i da mora o tome da se vodi računa i odnosi sa velikom pažnjom. Prema njegovim riječima, Kosovo ima pravo da proglasi osobu za personu "non grata", samo u slučajevima kada je riječ o zvaničniku neke države, ali ne i ako je u itanju predstavnik misija poput Unmika i Euleksa.

"Ovdje postoji mala razlika, moramo da pazimo da ne žurimo u pogledu toga. Imamo pravo da proglasimo za nepoželjne osobe, na primjer, kao što je bio slučaj sa dva ruska zvaničnika koji su bili u kancelariji Ruske Federacije na Kosovu, ali kada je riječ o osoblju Euleksa, Unmika moramo da budemo oprezni i normalno su nam potrebne konsultacije, jer oni imaju imunitet Ujedinjenih nacija, odnosno diplomatski, ali i Evropske unije u ovom slučaju ako govorimo o Euleksu", kaže Ibishi.

On dodaje da se prije donošenja ovakvih odluka treba obaviti konsultacije, posebno sada kada je Albanija postala privremena članica SB UN.

"U tom smislu bi trebalo obaviti male konsultacije, imajući u vidu da će Albanija u naredne dvije godine biti privremena članica UN, tako da sada imamo otvorena vrata za konsultacije da ne pravimo početne greške i u ovom pristupu. Iako su oni predstavnici ili zvaničnici Unmika, ukoliko su počinili ozbiljne prekršaje, treba se obratiti Ujedinjenim nacijama i tražiti njihovu smjenu. Moramo biti oprezni i u pogledu Rezolucije 1244, koja je, nažalost, još uvijek na snazi", ističe Ibishi.

Govoreći o dolasku 20 pripadnika Nacionalne garde Kentakija iz SAD specijalizovanih i obučenih za odbrambene, protivterorističke, regionalne bezbjednosne i obavještajne policijske operacije, Ibishi kaže da je to pozitivan znak u pogledu ukupne bezbjednosti. Prema njegovim riječima, dolazak ovih trupa treba da budu praćen "terenskim akcijama institucija i saradnjom sa susjednim državama".

"Smatram da je to veoma neophodno, jer smo mi u Globalnoj antiterorističkoj alijansi, koju predvode Sjedinjene Američke Države i one imaju odličnu praksu i uče nas kako da se organizujemo. Opšti aspekt bezbjednosti je da moramo da se suprotstavimo pitanju borbe protiv modernog terorizma. Dolaskom američkih trupa konkretizovaćemo politiku, ali i djelovanje na terenu, saradnju koja je neophodna ne samo unutar zemlje, već i sa susjednim zemljama u regionu, ali i u globalnom aspektu razmjene informacija koje su neophodne u prevenciji, ali i u borbi protiv terorizma", zaključuje Ibishi.

Izvor: Kosovo Online/Ekonomia Online