Nezavisni politički analitičar Steven Mayer iznino je u razgovoru za Glas Amerike svoju procjenu izbora u Srbiji i opcija koje stoje pred tom zemljom...

"Ishod izbora je manje više očekivan, ali pravo pitanje je šta će će ti izbori proizvesti. Ukoliko ne dođe do bitne promjene u načinu razmišljanja i djelovanja srpskih lidera, ne vidim značajnije mogućnosti promjena. Dva predsjednička kandidata Tadić i Nikolić ne pokazuju velike razlike u svojim političkim stavovima i pitanje je kako će se oni u budućnosti ponijeti prema ključnim pitanjima ulaska u EU, NATO i o Kosovu. U razgovorima sa Briselom i Vašingtonom, oni će morati da budu u stanju da u otvorenom dijalogu zauzmu stvarnu pregovaračku poziciju - da prihvate neke stvari, ali i da neke odbijaju. Srbija treba da u ovom momentu analitički razmotri, na primjer, ulazak u EU, koja je momentalno opsjednuta problemima, ili članstvo u NATO-u, kao i Kosovo", rekao je Steven Mayer.

Glas Amerike: I Tadić i Nikolić tvrde da se neće odreći Kosova. Kako bi srpski interesi mogli da se zaštite na tom prostoru?

Mayer: "I Tadić i Nikolić će nastojati da usaglase lokalne, odnosno nacionalne aspiracije sa onim što Brisel i Vašington traže. Način da se nastavi konstruktivno rješavanje kosovskog problema je da se međunarodna zajednica manje angažuje, a Beograd i Priština više i to na direktnim pregovorima. Ja već 15 godina govorim da Srbija neće moći da povrati cijelo Kosovo, ali Beograd bi mogao da dobije sjeverni dio Kosova i da zaštiti srpske enklave i historijske i vjerske spomenike. Međutim, da bi se to postiglo, mora se postupiti kreativno i inteligentno".

Glas Amerike: Socijalisitička partija Srbije Ivice Dačića je pokazala dobre rezultat. Da li to znači daleko veći uticaj socijalista u politici Srbije?

Mayer: "Socijalistička partija pod Dačićem je transformisana u odnosu na ono što je bila, slično Naprednoj stranci koja je pod Nikolićem takođe transformisana u odnosu na Radikalnu od koje se odvojila. Ono što ja vidim je da Dačić djeluje kao nezavisan političar u sklopu demokratskih procesa u toj zemlji i jedan je od rijetkih koji je srpeman da se suprotstavi Zapadu ako je to u interesu Srbije, ali ne i da vrati zemlju u raniju socijalističku eru Miloševića".

Glas Amerike: Vi već duže vrijeme zagovarate ideju proširenja odnosa Srbije sa Rusijom, Kinom, Japanom, itd. - ali kako to trebalo praktično izvesti?

Mayer: "Tokom proteklih šest mjeseci čuo sam to i od ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića. Prvo se angažuje na ekonomskom planu što je Srbija već učinila. Dakle, treba poraditi na jačem trgovinskom aranžamu sa EU, bez obzira na članstvo. Sa Rusijom je u toku energetski aranžman, kao i mogućnosti tehnoloških sporazuma sa Kinom i Japanom, povećanje trgovinske saradnje sa SAD u oblasti industrije, sa Brazilom u domenu poljoprivrednih djelatnosti, itd. Prema tome, počinje se sa specifičnim ekonomskim aranžmanima, koji se kasnije prelivaju u političku saradnji, a to je što Srbija želi".