Objavljeni rezultati referenduma:

Na referendumu na kojem su se u nedjelju birači izjašnjavali o ideji da američki otočni teritorij Portoriko, koji je u teškoj ekonomskoj krizi, postane 51. država SAD, zabilježen je vrlo nizak odziv, a većina izašlih Portorikanaca podržala je prijedlog da njihov otok doda još jednu zvijezdu na američkoj zastavi.

Vladina internetska stranica za neobvezujući referendum pokazuje da je samo 23 posto od 2,2 miliona birača s pravom glasa sudjelovalo na glasanju, a od njih je 97 posto podržalo ideju o 51. američkoj državi.

Guverner Portorika Ricardo Rossello vodio je kampanju za državnost kao najbolji put za poboljšanje privrednog stanja na karipskom otoku s dugom od 70 milijardi dolara, stopom siromaštva od 45 posto, uništenim školstvom i gotovo bankrotiranim mirovinskim i zdravstvenim sistemom.

- Od danas savezna Vlada više neće moći ignorirati glas većine američkih građana u Portoriku - poručio je Rossello u saopćenju.

Pristaše državnosti nadaju se da bi novi status omogućio teritoriju ravnopravnost s 50 američkih država, što znači i pristup saveznim fondovima i pravo glasa za američkog predsjednika.

Prema sadašnjem sistemu, 3,5 miliona američkih građana Portorika ne plaća savezne poreze, ne glasa na predsjedničkim izborima i ne prima proporcionalno savezno finansiranje programa poput Medicaid sistema zdravstvenog osiguranja za siromašne. Američka Vlada na portorikanskom teritoriju nadgleda područja poput infrastrukture, odbrane i trgovine.

Rossello će tražiti od Kongresa da poštuje rezultat referenduma, ali problemi Portorika u Washingtonu imaju nizak prioritet.

Dvije glavne opozicione stranke bojkotirale su glasanje, na kojem su se Portorikanci mogli odlučiti između tri opcije - postati američkom državom, ostati u statusu teritorija ili postati neovisnom državom. Umjesto da odu na birališta, gotovo 500 Portorikanaca marširalo je ulicama San Juana i tražilo neovisnost, mašući zastavom Portorika i paleći američku zastavu.

- Ovo je lažni plebiscit, naša je budućnost neovisnost, moramo sami odlučiti o svojoj sudbini - rekla je jedna od organizatorica prosvjeda Liliana Laboy.

Prosvjednici su također bili ljuti zbog organiziranja skupog referenduma u vrijeme kada je zatvoreno više od 400 škola, a mnogi Portorikanci se bore kako bi spojili kraj s krajem.