Šokantni podaci

Kad bi se mogla otvoriti vrata svih praznih objekata u zemljama članicama EU-a i pružiti ih na raspolaganje beskućnicima, onda više niko ne bi morao živjeti na ulici. I pored toga, praznih objekata bi bilo dovoljno.

U Europskoj uniji je više od jedanaest miliona kuća i stanova prazno, piše britanski list The Guardian. Procjenjuje se da u EU-u živi 4,1 miliona beskućnika. Teoretski bi svaki beskućnik imao više od jednog krova nad glavom ukoliko bi se beskućnike smjestilo u te prazne objekte.
Guardian je prikupio informacije u različitim zemljama. Tako na primjer u Njemačkoj ima više od 1,8 miliona kuća koje su prazne, u Italiji dva miliona, a u Velikoj Britaniji oko 700.000. Najlošija je situacija u Španiji, u kojoj je prazno 3,4 miliona kuća i stanova, što je 14 posto od ukupnog broja nekretnina. U proteklih deset godina se broj praznih objekata u Španiji povećao za više od deset posto. U susjednom Portugalu se broj praznih objekata između 2001. i 2011. godine povećao za 35 posto; 2011. je u toj zemlji bilo prazno 700.000 objekata.
'To je šokantno'
Guardian piše da su mnogi objekti, koji su danas prazni, sagrađeni za vrijeme stambenog booma, dakle prije izbijanja financijske krize. U tim kućama nikada nije niko živio. U mnogim slučajevima je riječ o investicijskim projektima. U južnoj Europi su, recimo, mnoge kuće prazne u turističkim mjestima. Investitori nakon izbijanja krize više nisu mogli pronaći kupce.
"To je šokantno, štaviše nepošteno", kaže Karima Delli, članica frakcije Zelenih u Europskom parlamentu. Ona u razgovoru za Deutsche Welle kaže da je to ne iznenađuje: "Nažalost, problem praznih objekata, čiji su vlasnici banke, široko je rasprostranjen." Delli je član Odbora za zapošljavanje i socijalna pitanja. Prije svoje političke karijere je pripadala skupni skvotera u Parizu, koja je htjela skrenuti pozornost medija na fenomen praznih objekata. Samo u Parizu je 200.000 nekretnina prazno, a u cijeloj Francuskoj dva miliona.
Europski parlament u Strasbourgu je u januaru ove godine većinom zastupničkih glasova usvojio rezoluciju, u kojoj zahtijeva "trenutnu strategiju" za pomoć beskućnicima. Francuska političarka Delli se nada da će se Europska komisija ozbiljno pozabaviti ovim pitanjem i slijediti preporuku parlamenta da se okonča diskriminacija beskućnika u pojedinim zemljama članicama. "Uspjelo nam je da u jednom od članova rezolucije bude navedeno da je ilegalno kriminalizirati beskućništvo. U Mađarskoj beskućnici moraju platiti kaznu ako spavaju na ulici", kaže Delli.
1,2 miliona četvornih metara neiskorištenog prostora
Na internetskom portalu 'Leerstandsmelder' građani mogu prijaviti prazne objekte. Broj onih koji prijavljuju takve slučajeve svakim danom je sve veći. Projekt je pokrenut 2010. godine u Hamburgu i već se etablirao u 20 gradova u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj.
U Hamburgu se, primjerice, nalazi 3.000 praznih stanova i još više praznog uredskog prostora.
Prema informacijama portala, samo u Hamburgu postoji 1,2 miliona četvornih metara neiskorištenog uredskog prostora. "To je dovoljno mjesta za 40.000 ljudi", kaže Michael Ziehl, suosnivač portala. "Hamburg se širi i špekulantima nekretninama je veoma interesantno zašto je prazno toliko kancelarijskog prostora."