Različita tumačenja

Iako se spekulisalo da će do kraja 2018. godine Kosovu biti otvorena vrata ka viznoj liberalizaciji, to se još uvijek nije dogodilo. U međuvremenu, krajem novembra Vlada Kosova donela je odluku o uvođenju takse od 100 odsto na uvoz robe iz Srbije i BiH. Poznavaoci političkih prilika različito tumače da su takse uticale na viznu liberalizaciju.

Građanima Kosova i dalje vize predstavljaju problem za putovanje u neku od zemalja Evropske unije. Iako je ranijih mjeseci bilo nagovještaja da bi ovaj problem mogao biti riješen, još uvijek nema pomaka. Profesor Evropskog prava Avni Mazreku smatra da iako je Kosovo ispunilo sve uslove, još uvijek ne može sa sigurnošću reći kada će doći do vizne liberalizacije.

“Kosovo je imalo više kriterijuma i više zahtjeva nego bilo koja država u regionu, koje je  ispunilo, ali još uvijek nije doneta odluka za Kosovo. Pregovori između Kosova i Evropske unije počeli su 2012. sad smo u 2019. govorimo o procesu koji je podjeljen. Zbog ovih razloga, što Kosovo nije u odnosu pregovora, ugovorenom odnosu i ne priznaje finalni status Kosova ne možemo da očekujemo političke odluke Evropske unije, što se tiče Kosova”, rekao je Mazreku.

Profesor Ustavnog prava Mazllum Baraliu smatra da je Evropska zajednica nepravedna prema Kosovu kada je riječ o viznoj liberalizaciji, dok direktor Centra za zastupanje demokrtaske kulture iz Sjeverne Mitrovice Dušan Radaković mišljenja je da je pitanje takse povezano sa ovim problemom.

”Jedino je kosovsko društvo ostalo kao crna rupa na Balkanu, kao getoizirana populacija koja nema viznu liberalizaciju i ne može slobodno da se kreće u slobodnoj Evropi, to je nešto što ne dolikuje Evropi, bez obzira na slabost i nedovoljno neangažovanje koje nije bilo prisutno od kosovskih institucija”, poručio je Baralliu.

“Mislim da takse utiču drastično, mislim da i politička situacija da li će biti razgraničenja, da l’ neće, sveobuhvatnog sporazuma Kosova i Srbije i kako dalje utiče na viznu liberalizaciju i mislim da ako bude nekog sveobuhvatnog sporazuma da će nakon toga doći do vizne liberalizacije. U ovom trenutku mislim da prevashodno takse koče da bilo šta dođe i učini se po tom pitanju”, rekao je Radaković.

Po svemu sudeći građani Kosova će još morati da pričekaju kako bi slobodno i bez viza mogli da putuju u zemlje Evropske unije.

Aleksandra Nićić, RTK2