Nije dobio signal

Ministar spoljnih poslova Kosova i ujedno zamjenik premijera, Hashim Thaçi smatra se glavnim krivcem za neuspjeh Kosova da se učlani u UNESCO jer je u proceduru učlanjenja ušao iz vlastitih interesa i bez konsultacija sa stranim partnerima, piše danas portal "GazetaBlic.com" pozivajući se na neimenovane diplomatske izvore.

Ti izvori tvrde da je Thaçi krenuo u proceduru bez dobijanja signala od "zemalja prijatelja Kosova" da učlani zemlju u ovu organizaciju i sa ciljem da ojača svoj autoritet kako bi bio izabran za predsjednika Kosova 2016. godine.

"Hashim Thaçi, ne imajući sigurne glasove, i bez 'dozvole' od zemalja koje podržavaju Kosovo, donio je odluku da zatraži prijem u UNESCO. SAD i neke druge zemlje su preporučile Thaçiju da nije pravi trenutak da se to podnese zahtjev, ali on nije uzeo u obzir ove preporuke i zahtjev za učlanjenje Kosova nije prošao", rekao je izvor portala "GazetaBlic.com".

Prema istom izvoru, Thaçi nije bio favorit SAD-a da predvodi ovu aktivnost.

"Amerika je jasno stavila do znanja Thaçiju da ne može da ima rukovodeću ulogu u ovom procesu, kao što je bilo u slučaju učlanjenja u MMF i Svjetsku banku", rekao je neimenovani izvor.

Prema istom izvoru, pored SAD-a i neke druge države koje podržavaju Kosovo su bile u dilemi zbog činjenice da su prije nekoliko godina bile protiv prijema Palestine u UNESCO-u. Palestina kao i Kosovo nije članica UN.

I pored toga, te su države podržale Kosovo, ali prijedlog o prijemu nije dobio potreban broj glasova na glasanju u Generalnoj skupštini UNESCO-a u ponedjeljak. Kosovu je za prijem trebalo 95 glasova, a dobilo je tri manje.

Poslije neuspjeha opozicija i jedan dio civilnog sektora na Kosovu traži ostavku Thaçija, koji smatra da je činjenica da su 92 države glasale za prijem Kosova izuzetan uspjeh.