Suspenzija poslovanja

Ministarstvo industrije, preduzetništva i trgovine Kosova odbilo je u petak žalbu televizije Klan Kosova, čime ostaje na snazi odluka o suspenziji certifikata o poslovanju tog medija.

Ministarstvo je 14. juna podnijelo krivičnu prijavu protiv Trgovinskog preduzeća Klan Kosova.

Krivična prijava je podnesena sa "tvrdnjom da se u poslovnom listu, pri promjeni vlasnika, pojavljuju Peć - Srbija i Đakovica - Srbija".

Komisija za razmatranje žalbi za registraciju preduzeća odlučila je u petak da je Agencija za registraciju preduzeća Kosova (ARBK) "postupila u skladu sa zakonom kada je suspendovala poslovni certifikat Klana Kosova".

Odlukom Komisije ovaj slučaj je zatvoren u okviru Ministarstva, a podnosilac žalbe ima pravo podnijeti tužbu nadležnom sudu, navelo je Ministarstvo.

TV Klan Kosova je nakon odluke rekla da "ni pod kojim uslovima neće prihvatiti takav autoritaran pristup" državnih institucija i da će slučaj proslijediti sudu.

Evropska unija i ambasadori zemalja KVINTA-e (SAD, Velika Britanija, Francuska, Nemačka i Italija) izrazili su zabrinutost zbog odluke kosovskog Ministarstva. Ocijenili su da bi to moglo imati posljedice po medijski pluralitet na Kosovu.

EU i KVINTA naveli su da očekuju fer i transparentan proces za rješavanje te situacije.

"Veoma smo zabrinuti da je oduzimanje licence za poslovanje Klan Kosova nesrazmjerna odluka koja će imati posljedice po medijski pluralitet na Kosovu. Oduzimanje licence bilo kojem mediju je važan korak koji zahtijeva rigorozno razmatranje. Sloboda izražavanja i informisanja su suštinske karakteristike demokratskih društava", navodi se u zajedničkom saopštenju.

Advokatica za medijsko pravo Fljutura (Flutura) Kusari rekla je da su Pokret Samoopredjeljenje, premijer Aljbin (Albin) Kurti i ministrica industrije Rozeta Hajdari, "donijeli političku odluku da zatvore Klan Kosova".

Kusari je tu odluku opisala kao "najveći napad" na medijski pluralizam i demokratiju na Kosovu od strane političke partije.

Asocijacija novinara Kosova (ANK) je navela kako je uznemirena odlukom Komisije te da je riječ o politički motivisanoj odluci.

"Iako se na odluku može uložiti žalba sudu, nju treba shvatiti kao odluku pokreta Samoopredjeljenje i premijera Kurtija da se prvi put od završetka rata na Kosovu zatvore mediji", navodi se u reagovanju.

Asocijacija "ohrabruje Klan Kosova da nastavi bitku na sudu i izražava uvjerenje da sud neće dozvoliti zatvaranje medija na Kosovu".

Reagovao je i generalni sekretar Federacije evropskih novinara (FGE) Ricardo Gutierrez, koji je na Twitteru napisao da su Kosovo zahvatili "crni dani državne cenzure" te da je Vlada konačno "uspjela sa zatvaranjem" Klana Kosova.

"Vlada Aljbina Kurtija gura zemlju u konzervativniji liberalizam, potpuno zanemarujući vrijednosti EU", napisao je Gutierrez.

Privatna nacionalna televizija Klan Kosova počela je sa emitovanjem 17. februara 2009. godine.