Sigurnosni proces

Oko 200 Afganistanaca je smješteno u kamp Liya, koji se nalazi u okviru američke vojne baze na Kosovu Bondsteel kod Uroševca, na oko 40 kilometara od Prištine.

Većina njih su žene i deca pojedinaca koji prolaze kroz dodatan proces provjere kako bi dobili neophodnu dokumentaciju da odu u Sjedinjene Američke Države (SAD).

To je za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrdio izvor iz američke Vlade, koji je upoznat sa situacijom. On objašnjava da svi oni, prije nego što odu u SAD, moraju da prođu kroz proces bezbjednosne provjere, ali i da ispune određene zdravstvene kriterijume, uključujući imunizaciju.

"Do sada je oko 400 osoba koje su bile smještene u kampu Liya zbog dodatnih procedura nastavilo put ka Sjedinjenim Državama", kaže ovaj izvor za RSE.

Od avgusta prošle godine na Kosovu je utočište našlo više od 1.300 državljana Afganistana a nakon što su talibani preuzeli vlast u njihovoj zemlji. Oni su na Kosovu smješteni privremeno, dok ne prođu proces provjere za repatrijaciju u treće zemlje.

Veliki broj afganistanskih civila je već napustio Kosovo i uglavnom su se preselili u SAD. Avganistanci koji su bili smješteni na Kosovu su sarađivali sa NATO-om i drugim savezničkim snagama tokom njihovog prisustva u Afganistanu od 2001. do 2021.

Međutim, nekoliko njih se suočava sa rizikom da im se ne odobri preseljenje u SAD zbog njihove zabrinjavajuće prošlosti.

Iako nije preciziran tačan broj osoba koje prolaze kroz dodatni proces provjere, iz Ambasade SAD na Kosovu navode da nastoje da sve te dodatne procedure završe u roku od godinu dana.

"Posvećeni smo tome da okončamo sve provjere - ukoliko se zahtjeva - za relokaciju Afganistanaca koji su aktuelno predmet dodatnih provjera na Kosovu u roku od 365 dana koji je Vlada Kosova velikodušno odredila", navodi se u odgovoru portparola američke ambasade u Prištini.

"Za pojedince koji neće moći da odu u Sjedinjene Države, sarađivaćemo sa međunarodnim partnerima kako bi identifikovali zemlje koje bi prihvatile te Afganistance", dodao je.

Nije precizirano u koje tačno zemlje bi ti afganistanski civili mogli da budu prebačeni.

Afganistanci ne žele da ostanu na Kosovu

Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova navodi da afganistanski civili, na osnovu potpisanog sporazuma sa SAD i NATO-om, na Kosovu mogu da borave najduže godinu dana.

"Do sada niko od afganistanskih državljana nije zatražio boravište na Kosovu", navode iz MUP-a Kosova za RSE.

The Wall Street Journal je prošle nedjelje izvjestio, pozivajući se na izvore u američkoj administraciji, da "manje od deset Afganistanaca nije prošlo dodatne provjere", zbog čega ne mogu da otputuju u SAD. Dodaju i da još oko 90 osoba smještenih u kampu Bondsteel prolazi kroz iste procedure provjere.

Ubrzavanje provjera

Jedan od Afganistanaca koji je podvrgnut dodatnoj provjeri pomagao je bivšoj analitičarki sa Bliskog istoka Džuliji Sirs (Julia Sirrs) 90-ih godina, dok je radila za Odbrambenu obavještajnu agenciju SAD (DIA) u Afganistanu.

U razgovoru za RSE Sirs nije željela da otkrije o kojoj osobi se radi ali je istakla da bi američka administracija trebala da ubrza proces provjere Afganistanaca, koji su evakuisani prošle godine.

"Razumijem da se administracija (predsjednik Joe Biden) Bajdena bavi s velikim brojem pojedinaca koji će biti procesuirani i da je Stejt department tokom prošle administracije imao veliki nedostatak osoblja. Vjerujem da sadašnji zvaničnici Departmenta rade na poboljšanju takve situacije, a angažovanje dodatnog osoblja bi trebalo da pomogne da se ubrzaju napori za provjeru i preseljenje (Afganistanaca)“, kaže Sirs za Radio Slobodna Evropa.

Oko 135.000 Afganistanaca je pobjeglo iz svoje države nakon što su talibani preuzeli vlast. Oni su privremeno smješteni u treće zemlje dok se ne završe zakonske procedure za njihov odlazak u Sjedinjene Države i druge zapadne zemlje.