Da li ste spremni za nastavak “Hobita"? Reditelj Peter Jackson, očigledno jeste jer će “Desolation Of Smaug” (“Šmaugova pustošenja), drugi dio trilogije rađene prema Tolkinovom djelu, premijerno biti prikazan danas u Los Angelesu. Film već zovu "kockanjem sa milijardom dolara" u kome je između ostalog bilo uposleno 1.200 statista, napravljeno je 752 perike, 263 brade a konačni budžet je 200 miliona eura.

Knjiga “Hobit” je uvod u “Gospodara prstenova” i objavljen je 1937. godine (oko 300 strana). Prodata je u oko 35 miliona kopija širom svijeta. Peter Jackson je ovu priču, o avanturama Bilba Baginsa, podijelio u tri dijela. Treći dio se očekuje decembra naredne godine. Evo deset najzanimljivijih detalja koje bi trebalo da znate o ovom filmu čije je snimanje koštalo 315 miliona funti.
1. Likovi u filmu su dlakaviji od svakog dlakavog bajkera
Skoro za svaki lik u filmu bilo je potrebno da se izradi perika. Vlasuljari su napravili 752 perike. Dlaka od koje su pravljene perike nije sintetička već prirodna - ljudska ili od jaka.
2. Proces šminkanja i oblačenja trajao je pet sati
Oko pet sati je bilo potrebno da se svakom patuljku namjesti perika, šminka, protetika i da se obuče. Iako u filmu ima samo 13 patuljaka, to je iziskivalo angažman od 165 ljudi (glumci, dubleri i kepeci...)
3. “Ogromni” patuljci hodaju uz pomoć kaiševa
Britanski glumac Richard Armitage, koji igra kralja svih patuljaka, kada je došao na snimanje prvog dijela, bio je uplašen da će dobiti otkaz jer je za tu ulogu previsok.
Nije morao da brine, jer je reditelj koristio specijalne efekte da “skupi, smanji” glumce na ekranu. Ali, ono za šta su patuljci svakako morali da prođu obuku je način hodanja. Pri tome im pomažu specijalni kaiševi, pomoću kojih uspijevaju da ostanu tako "mali".
4. Plastik fantastik
Četiri tone silikona je iskorišteno za facijalnu protetiku, a 860 flašica izopropil alkohola je iskorišteno za njihovo uklanjanje. Skoro 12.000 proteza je napravljeno za potrebe snimanja drugog dijela filma.
5. Jesmo li se mi već sreli? Po pet kaskadera za svakog junaka
Svaki od glavnih likova imao je oko pet kaskadera (dublera) za scene letenja, vožnje, penjanja... Orlando Bloom je u ovom dijelu odigrao neke od epskih vratolomija iako originalno, njegov lik Legolas uopšte i ne postoji u ovom dijelu knjige.
6. Aaaaaa pauci!
Peter Jackson ima strah od paukova koji je često koristio kako bi svoje filmove učinio jezivijim. U filmu “Povratak kralja” pauk Šeloba je i nastala iz ove njegove fobije.
U drugom dijelu triologije, Mračna šuma je preplavljena paucima koji bi mogli da budu pradjedovi Šelobe i koji se hrane nenajavljenim putnicima koji skrenu sa putanje.
7. Pozovite što više žena
U knjizi nema toliko ženskih likova, ali su za potrebe filma ubačene djevojke. Novi likovi su patuljčica Tauriel koja se koristi bodežima, lukom i strijelom i nevjerovatno je brza u bici.
8. Ko je ostao bez ušiju?
Silikonske uši Evanđeline Lili, topile su se tokom snimanja seta. Glumica koju publika poznaje iz serije “Lost” igra vilenjaka. Uši su se topile zbog toga što se ona tokom snimanja znojila.
9. Svjetla, kamera...kafa
Više od 140.000 kafa je skuhano na setu, a ta bi cifra mogla da se prikaže i ovako: to je oko 35 000 litara popularnog napitka.
10. Borba sa bučnim avionima
Trilogija je snimana ne nekoliko lokacija na Novom Zelandu. Ukupno je 115 vozača bilo angažovano da preveze ekipu filma na čak 94 seta. Dio posade je sjedio u automobliu i nadgledao obližnji aerodrom. Zadatak im je bio da gledaju kada avion polijeće i o tome obavijeste ostatak ekipe jer se od buke koju avion tom prilikom pravi ništa na snimku ne bi čulo.