Sjever Kosova

Oko 2.000 Bošnjaka koji žive u Mitrovici pripojiće se Asocijaciji srpskih opština. Cilj im je da bolje zaštite nacionalne interese i ne budu ucjenjivani od albanskih političkih predstavnika južno od Ibra.

Nedžad Ugljanin, predstavnik Bošnjaka iz Bošnjačke mahale i predsjednik Bošnjačke stranke demokratske akcije Kosova (BSDAK) za Mitrovicu, kaže da će sporazum o normalizaciji odnosa između Prištine i Beograda dodatno pogoršati i onako loš položaj pripadnike njegove zajednice u ovom podjeljenom gradu.
 
"Mi Bošnjaci smatramo da smo u vrlo nezavidnom položaju jer je faktički došlo do podjele. I ako se ne pominje, ali mi to znamo, stvara se jedna vrsta Republike Srpske kao u Bosni. Možda je to za neke nevidljiva, ali za nas je to itekako vidljivo", kaže Ugljanin.
 
Ugljanin poštuje stavove i srpske i albanske zajednice, ali podsjeća da je njegova obaveza da vodi računa o Bošnjacima pa je već razgovarao sa predstavnicima skoro svih srpskih političkih partija u sjevernoj Mitrovici.

Nedžad Ugljanin, predstavnik Bošnjaka u Mitrovici "Mi smatramo da ćemo sami sebe morati naći u okviru Asocijacije tih opština i braniti svoje interese u okviru tih opštinskih organa. Smatramo da će ovim sporazumom većina Bošnjaka, koji žive na južnoj strani, biti ostavljeni na cjedilu", napominje Ugljanin.
 
Zaštita nacionalnih interesa
 
U razgovoru sa predstavnicima srpskih političkih partija, kaže Ugljanin, već je dobio garancije za zaštitu svojih nacionalnih interesa u okviru te skupštine:
 
"Tražićemo da budemo zastupljeni u svim institucijama: zdravstvu, školstvu i ostalim privrednim granama. Dobio sam pozitivan odgovor i mi smo spremni za izbore. Nadamo se da ćemo već sljedećeg mjeseca krenuti sa obilaskom svih Bošnjaka na sjeveru. Da im kažemo da ne dođe do nekog straha, da ćemo mi biti tu u okviru te skupštine, u okviru tih vlasti da zaštitimo naše nacionalne interese".


 
Loši politički odnosi sa Albancima
 
Odnosi bošnjačkih političkih predstavnika sa opštinskim zvaničnicima iz južnog dijela, većinski nastanjenog Albancima, godinama nisu dobri. Kap u ionako prepunoj čaši, tvrdi Ugljanin, desio se nakon posljednjih lokalnih izbora, prije skoro četiri godine, od kada Bošnjaci ne učestvuju u radu ove samouprave.
 
"Bošnjaci, kada su bili posljednji izbori, podržali su sadašnjeg predsjednika opštine Avni Kastratija sa 577 glasova. Mi smo od predsjednika opštine tražili da potpredsjedničko mjesto ne pripada samo Bošnjacima, nego da budu tri potpredsjednika iz svih zajednica. Međutim, do čega je došlo? Predsjednik opštine je sa stotinak glasova za potpredsjednika postavio predstavnika turske zajednice", kaže Ugljanin.