Šipka iz pakla

Nakon što je nedavno cijeli svijet rješavao zadatak s Matematičke olimpijade o tome kada devojčica Cheryl slavi rođendan, sada se pojavio još jedan, koji je namučio 96% najboljih učenika matematike u Sjedinjenim Državama

Zadatak je 1995. godine kreiralo Međunarodno udruženje za procjenu dostignuća u obrazovanju (IEA) kako bi testiralo najbolje učenike u 16 zemalja širom svijeta.
Zadatak je stvoren specifično za maturante, koji su pohađali dodatnu nastavu iz matematike.
IEA je kasnije obajvila da nijedan zadatak nije toliko namučio učenike kao ovaj.
“Za učenike u svim zemljama sudionicama ovaj je problem bio vrlo težak”, navodi se u IEA-inom Trećem međunarodnom izvještaju o matematici i fizici.
“Samo 10% učenika, u prosjeku, dalo je potpuno ispravni odgovor, a još 2%, u prosjeku, djelimično tačan. Učenici iz Švedske prošli su najbolje, s 24% potpunih i tačnih odgovora. U Sjedinjenim Američkim Državama samo 4% učenika bilo je u stanju pružiti cjelovito rješenje”, navodi IEA i dodaje da ni, kao i u slučaju Cheryl i njezinog rođendana, za rješenje ovog zadatka nije potrebno poznavanje napredne matematike.
Zadatak glasi ovako:
Žica je simetrično namotana oko ravne šipke kružnog presjeka. Žica ide tačno četiri puta oko šipke. Opseg šipke je četiri, a dužina 12 centimetara.
Koliko je dugačka žica koja je namotana oko šipke?
Možete li riješiti ovaj “jednostavni” zadatak?
A, odgovor je…
“Formula” koja se primijenjuje na ovaj problem je zapravo jednostavni Pitagorin teorem – ništa previše napredno.
Za točni odgovor morate “poravnati” šipku da daje pravougaonik dimenzija 4 x 12 centimetara.
Žica se odmotava u ravnoj liniji i to najprije na donjem dijelu pravokutnika, na udaljenosti 1/4 duljine cilindra, odnosno 3 centimetara.
Sljedeći dio niza počinje opet na vrhu i spušta se 3cm dalje, i tako dalje.
Sve nam to daje četiri pravougla trokuta.
Zatim primjenjujemo Pitagorinu teoremu, tj. a² + b² = c², odnosno 3² + 4² = 25.
Korijen je 5. Kada to pomnožimo s nizom od četiri komada, dobivamo 20 centimetara.