Holandski desničar

Holandski desničar u televizijskoj debati s aktualnim premijerom izložio je svoj plan ako bude izabran.

Televizijsko sučeljavanje holandskog premijera Marka Ruttea i njegovog suparnika Geerta Wildersa završilo se žestokom prepirkom o budućnosti zemlje nakon kampanje, koju je zasjenila diplomatska kriza s Ankarom.

Televizijski dvoboj vodio se nakon vikenda tokom kojeg je izbila diplomatska kriza između Holandije i Turske povezana s odlukom holandskih vlasti da turskim ministrima zabrane učestvovanje na skupovima podrške referendumu koji će dati šire ovlasti predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoğanu.

"Želim da Holandija bude prva zemlja koja će obuzdati loš populizam", rekao je Rutte govoreći o Brexitu i predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Državama.

Premda bi ova presudna debata trebala utjecati na 60 posto još neodlučnih birača, holandski izbori smatraju se barometrom uspona krajnje desnice u Evropi u ovoj godini u kojoj se održavaju izbori širom kontinenta.

"Možemo reći da su ovi izbori četvrtfinale u pokušaju sprečavanja pobjede lošeg populizma", rekao je Rutte. "Polufinale je u Francuskoj u aprilu i maju, a završnica u septembru u Njemačkoj".

Ali ja "ne igram u četvrtfinalu", uzvratio je Wilders na kraju debate, "ja igram u završnici, u završnici protiv lažljivaca, protiv zakonodavaca".

Zatvoriti granice i džamije

Wilders je kazao da će, bude li premijer, zatvoriti granice za muslimanske imigrante, zabraniti prodaju Kur'ana i zatvoriti džamije, u zemlji s pet posto muslimanskog stanovništva.

"Želite li da novac ide tražiocima azila, u Brisel i Afriku, a ne vama, glasajte za VVD Marka Ruttea", rekao je.

"Ako ipak želite da Holandija opet bude naša, udaljite tog čovjeka i postavite mene u premijerski ured."

Premijer je u ponedjeljak kritizirao svog protivnika da je gurnuo zemlju u "političku krizu", rekvaši mu da se "radikalizirao" i zamjerivši mu zbog "ekstremističkih izjava" o holandsko-marokanskim državljanima.

"Nikada neću sarađivati s takvom strankom, g. Wilders. Ne u vladi", istaknuo je.

Kriza s Ankarom

Premijer se zauzeo za "rješenje" krize s Ankarom, dok je Wilders na Twitteru zatražio od holandske vlade da pojača pritisak: "Protjerajte turskog ambasadora iz Holandije i čitavo društvo!"

"Nije isto objavljivati poruke na Twitteru sa svog ležaja i upravljati zemljom", istaknuo je Rutte. "Ako vodiš zemlju, moraš donositi razumne odluke."

Posljednja anketa uglednog portala Peilingwijzer objavljena u nedjelju pokazuje da bi Rutteova stranka mogla dobiti 23 do 27 od 150 mjesta u donjem domu parlamenta, što je daleko od 40 mjesta, koliko sad ima.

PVV, koji se protivi ulasku imigranata u Evropu, posljednjih je sedmica doživio pad i može računati na 19 do 23 mjesta.

Izvor: AlJazeera i Agencije