Dvije sedmice od bijega

Više od dvije nedjelje porodice nisu ništa čule od djevojaka, koje su za sobom ostavile samo pisma u kojima su najavile da idu u džihad u Siriju

Maloljetne djevojke iz Beča, bosanskog porijekla, koje su odbjegle prije više nedjelja da bi otišle u "sveti rat" u Siriju, javile su se porodicama.

Prema pisanju bečkog dnevnika 'Kronen Zeitung', 16-ogodišnja Samra javila se telefonom svojoj sestri i rekla: 'Ne brinite za nas. Lijepi pozdravi svima.'

Više od dvije nedjelje porodice nisu ništa čule od djevojaka, koje su za sobom ostavile samo pisma u kojima su najavile da idu u džihad u Siriju.

Samra je, kako je prenijela sestra, pričala kao da se ništa nije dogodilo. O mjestu boravka nije željela da priča, a prema nezvaničnim informacijama postoji nada da se djevojke ne nalaze u terorističkom kampu u Siriji, kao što se pretpostavljalo. Naime, poziv je došao s turskog fiksnog broja.

Potraga Interpola je u punom jeku, a i turske vlasti su alarmirane, jer se trenutno više od 300 maloljetnika iz mnogih zemalja svijeta nalazi u Siriji.

Sabina Selimović (15) i Samra Kešinović (16) pobjegle su početkom ovog mjeseca iz porodičnog doma u Beču u Siriju.

Sada je gotovo sigurno da su djevojke bosanskog porijekla, prije napuštanja Austrije, redovno pohađale nastavu u radikalnoj džamiji "Altun Alem" u drugom bečkom okrugu. Ova džamija je centar okupljanja salafista koji propagiraju ekstremističko, nasiljem prožeto tumačenje islama.

U "Altin Alem" džamiji, u oktobru su se okupili poznati zagovornici džihada iz Njemačke i organizirali prikupljanje novca za borce u Siriji.

Među radikalnim muslimanima u Austriji ima puno onih porijeklom iz Bosne i Hercegovine i Sandžaka. Tako je i raniji poglavar Islamske zajednice BiH Mustafa Cerić u više navrata ukazivao da problem s vehabijama u Bosni nije u toj zemlji, nego u Beču, odakle se vehabije regrutirau i finansiraju i da je "jabuka razdora muslimanima u Bosni" poslata iz tog grada.

U izvještajima Ustanove za zaštitu ustavnosti i borbu protiv terorizma u Austriji u više navrata je bosanska dijaspora u toj zemlji pominjana u vezi postojanja grupacija koje pripadaju "neofundamentalističkoj interpretaciji vehabizma", prenosi Tanjug pisanje austrijskog lista.

Austrijske vlasti su utvrdile da se među ekstremnim muslimanima posebno ističu bosanske i sandžačke vehabije, kao i čečenske, od kojih je iz Austrije najviše otišlo u rat u Siriju.