Izbori u Srbiji

Odluka Vlade Kosova da ne dozvoli održavanje srpskih predsjedničkih i parlamentarnih izbora na Kosovu donela je oštro saopštenje pet Zapadnih saveznika, ali i dalje zaoštravanje odnosa dve zajednice, piše BBC na srpskom.

Srbi sa Kosova moraće da prevale najveći put ukoliko 3. aprila žele da glasaju na predsjedničkim i parlamentarnim izborima u Srbiji.

Umjesto na biralištima nadomak kućnih adresa, sa ličnim kartama koje izdaje Srbija, uputiće se u jedan od gradova u Srbiji.

„Ovo jeste istorijski događaj iz perspektive činjenice da se prvi put srpski izbori ne održavaju na teritoriji Kosova. Ali da li ljudi to tako doživljavaju - mislim da apsolutno ne", kaže Jovana Radosavljević iz Sjeverne Mitrovice, direktorka organizacije Nova društvena inicijativa.

Ova promjena plod je odluke Vlade Kosova da ne dozvoli održavanje srpskih izbora na Kosovu jer, kako je to objasnio premijer Albin Kurti, zvanično Kosovo nije bila zadovoljna time što Srbija nije želela da uputi direktan zahtjev Kosovu da izbore dozvoli.

Neuspjeli su bili i pokušaji Evropske unije da približi dvije strane.

„Smatramo da je ova odluka suprotna posvećenosti Kosova evropskoj budućnosti i principima zaštite demokratskih prava svih građana, uključujući nevećinske zajednice. Nema dogovora u dijalogu o održavanju srpskih izbora na Kosovu iz posredovanje EU, iako su dvije strane do sada imale uspostavljenu praksu koja je omogućavala glasanje na samom Kosovu - i ovo bi bila moguća opcija i za izbore 3. aprila", navodi u pisanom odgovoru za BBC na srpskom Tomáš Szunyog, predstavnik EU na Kosovu.

Republička izborna komisija Srbije (RIK) donela je odluku da birači sa Kosova mogu da glasaju u Bujanovcu, Raškoj, Kuršumliji i Tutinu.

RIK navodi da će biračima biti dostavljeni pozivi za glasanje, na kojima će biti navedene adrese birališta.

Za šta sve ne glasaju kosovski Srbi

Sve do 2013. godine, Srbi sa Kosova, prije svega oni u četiri sjeverne opštine - Sjevernoj Mitrovici, Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću - glasali su na izborima koje je organizovala Srbija.

Briselskim sporazumom, koji su uz posredovanje Evropske unije u aprilu 2013. godine potpisali premijeri Srbije i Kosova Ivica Dačić i Hashim Thaçi, u tački 11 bilo je predviđeno održavanje lokalnih izbora tokom te godine po zakonima Kosova.

„Društvo je od tada u sve većoj apatiji, a integracija je proces na koji su svi bili primorani - niko nije bio spreman, ali je stigla jasna instrukcija od vlasti iz Beograda. To je značilo i gubitak uticaja na političke procese u centralnoj Srbiji", kaže Jovana Radosavljević.

Od novembra 2013. godine, lokalne izbore ni u jednoj opštini na Kosovu više ne organizuje Srbija, ali su oni koji imaju srpske lične karte mogli da glasaju na parlamentarnim i predsjedničkim izborima.

Za sprovođenje izbora na terenu i praktična pitanja zadužena je bila delegacija Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OSCE).

„Evropska unija smatra da ustanovljena praksa, po kojoj OSCE organizuje operaciju prikupljanje glasova na Kosovu, treba da se nastavi, sa određenim prilagođavanjima trenutnoj situaciji", navodi za BBC na srpskom evropski predstavnik na Kosovu Tomáš Szunyog.

Promjena je nastala u januaru 2022. godine, kada je u Srbiji organizovan referendum o promjeni Ustava.

Zvaničnici na Kosovu tada su odlučili da ne dozvole da se birališta otvore na Kosovu, pa su za glasače bili organizovani autobusi do gradova sa druge strane linije koja dijeli Srbiju i Kosovo.

Slična praksa biće primenjena i na izborima zakazanim za 3. april.

Koliko je problem sa glasanjem u Crnoj Gori bio sličan

Osim na Kosovu, glasanje na srpskim izborima donelo je kratkotrajne napetosti i u Crnoj Gori.

Tamošnja vlada u tehničkom mandatu najprije je odbila, a potom prihvatila prijedlog Srbije da se za glasače otvore dodatna birališta u Budvi, Beranama i Sutomoru - osim u ambasadi u Podgorici i konzulatu u Herceg Novom.

Na prvobitno odbijanje crnogorskih vlasti, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić odgovorio je prijetnjom da će Podgorica i Priština od Beograda dobiti „odgovor sa dalekosežnim posljedicama".

Ko ima koristi od ovakve odluke

Još prilikom drugog izbora na mjesto premijera Kosova, prije nešto više od godinu dana, Albin Kurti jasno je pitanje dijaloga sa Srbijom smještao nisko na listi prioriteta.

Odluka da ne dozvoli glasanje na srpskim izborima, jer to Vlada Srbije nije tražila direktno nego preko oficira za vezu koje su razmenili Beograd i Priština, poznavaoce prilika nije iznenadila.

„To je bilo očekivano jer je Kurtijeva vlada od početka protiv dijaloga i svega što on nosi. Videlo se to i na primeru referenduma, a tumačenje je isto - da se na taj način ruši suverenitet Kosova", kaže analitičar sa Kosova Ardian Arifaj.

On smatra da je odluka bila doneta u skladu sa političkim ciljevima kosovskih vlasti.

„Kurtijeva vlada više gleda kako će se bilo koja odluka odraziti na glasače na Kosovu, na unutrašnju politiku, a manje kako će se to odraziti na odnose Kosova sa međunarodnom zajednicom, a posebno sa partnerima na Zapadu."

Srbija je na odbijanje Kosova odgovorila zakazivanjem hitne sjednice Savjeta za nacionalnu bezbjednost, na kojoj su pred kamerama učestvovali i pojedini predstavnici srpske zajednice u pravosuđu i policiji na Kosovu.

Priština je protiv njih pokrenula disciplinske postupke, a srpski političari odgovorili „samosuspendovanjem" svojih funkcija - ne i napuštanjem institucija Kosova, u kojima Srpska lista zadržava i ministarsko mjesto u Vladi Kosova.

U Sjevernoj Mitrovici i Gračanici održani su kratki protesti koji su završeni bez incidenta.

„Ne vjerujem da će sa srpske strane biti incidenata - to se videlo i na sjednici Savjeta za nacionalnu bezbjednost gdje su bili prisutni predstavnici Srba sa Kosova na čiju je želju za izlaskom iz institucija predsednik Vučić odgovorio da za to nije vrijeme.

„Teško je očekivati da se u vremenu do izbora, a i poslije njih, išta promeni jer ni Srbiji to nije u interesu zbog složenih međunarodnih okolnosti", smatra Jovana Radosavljević.

Čime je Zapad razočaran

Ako je suditi po zvaničnim saopštenjima, izostanak dogovora Beograda i Prištine najviše je razočarao diplomate pet zapadnih zemalja povezanih u Kvintu.

Ovu neformalnu diplomatsku silu čine predstavnici Francuske, Njemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Država.

Kada je postalo jasno da dogovora nema, ova diplomatska sila oglasila se neobično oštrim saopštenjem.

„I dok cijenimo volju Srbije da pronađe rješenje, veoma smo razočarani saznanjem da je Vlada Kosova odlučila da odbije konstruktivan prijedlog Kvinte.

„Time je Vlada Kosova propustila priliku da demonstrira svoju posvećenost principu zaštite civilnih i političkih prava svojih građana, uključujući i manjinske grupe", navodi se u saopštenju.

Jedan od potpisnika saopštenja Kvinte, njemački ambasador na Kosovu Jörn Rohde u pisanoj izjavi za BBC na srpskom navodi da je ključno uložiti napore u regionalnoj saradnji i pronalasku rješenja za ljude u regionu.

„Rješenja za različite stavove uvijek zahtevaju kompromise.

„U tom kontekstu smo, kao zemlje Kvinte, jasno izrazili nezadovoljstvo jer se Kosovo do sada nije saglasilo sa pragmatičnim rješenjem koje bi omogućilo onima koji imaju pravo glasa na Kosovu da učestvuju na srpskim izborima."

Za predstavnicu organizacije Nova društvena inicijativa, ovo jeste snažna poruka.

„Saopštenje Kvinte jedno je od najgrubljih koje je upućeno kosovskim vlastima.

„Poruka međunarodne zajednice je da sve što on govori jeste tačno, ali da je način kako radi - pogrešan."

Ardian Arifaj, nekada savjetnik bivšeg predsjednika Kosova Hashima Thaçija, saglasan je da je poruka Zapada snažnija nego do sada.

„Saopštenje Kvinte koristi oštar jezik prema Kosovu, koji nismo mogli do sada da vidimo - takav ton može da signalizira gubitak nekih simpatija na Zapadu.

„Ipak, sem izjave, za sada nismo vidjeli ništa konkretnije - možda je preterano očekivati neke veće posljedice."

Putokaz posljedica za Kosovo zemlje Kvinte navele su u saopštenju - stav Vlade Kosova nije u skladu sa vrijednostima i principima koje ovih pet zemalja zastupa, i neće pozitivno uticati na evropske težnje Kosova.

„Ne vjerujem da će biti konkretnijih poteza međunarodne zajednice s jedne strane, a s druge strane, javnost na Kosovu na ovakve poteze masovno gleda kao na pokazivanje zuba Srbiji i pobjedu.

„Dugoročni je problem što sve ovo dovodi do povećanja animoziteta prema zajednicama i situacija je sve složenija", smatra Jovana Radosavljević.

Da je regionu potrebno nešto sasvim suprotno, obe strane podsjeća njemački ambasador na Kosovu.

„U samoj suštini Evropske unije su dobri susedski odnosi u kombinaciji sa željom i kapacitetima za postizanje kompromisa, prijateljstvo i solidarnost među zemljama članicama. Ovi viziju trebalo bi da usvoje sve zemlje koje teže članstvu u EU u regionu", kaže Jörn Rohde.

Štetu trpi i prilično zaboravljeni dijalog Beograda i Prištine u kome se vrijeme od posljednjih sastanaka najviših zvaničnika broji u mesecima.

„Evropska unija nastavlja da posreduje u Dijalogu o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije i očekuje od obe strane da se konstruktivno angažuju, u potpunosti poštuju i primjene sve dogovore postignute uz posredovanje EU, kao i da se uzdrže od svih poteza ili retorike koja ne vodi ovom cilju", navodi evropski predstavnik na Kosovu Tomáš Szunyog.

Ipak, razloga za optimizam da će tako biti - nema mnogo.

„Dijalog je već neko vrijeme u ćorsokaku, nema naznaka da postoji zainteresovanosti bilo koje strane da se to promjeni - nijedna strana nije spremna za dijalog, a posebno ne za sveobuhvatni finalni sporazum.

„Dijalog već ne ide nikako - jedino bi se nešto pozitivno primjetilo, lošije ne može ni da bude", zaključuje Ardian Arifaj.