Aplikacije samo kosovskim pasošem

"U postupku za izdavanje viza u njemačkoj ambasadi u Prištini ne prihvataju se pasoši izdati od strane Koordinacione uprave", najnoviji je propis Ambasade Savezne Republike Njemačke u Prištini.

Ovaj propis, saznaje se, uveden je prošle nedjelje, što je početkom nedjelje bilo navedeno i na Internet stranici ambasade. Kako se imaoci ovog pasoša u ambasadi Njemačke u Beogradu upućuju na Prištinu, trenutno svi građani Republike Srbije sa pasošima koji su izdati u "Kooordinacionoj upravi za Kosovo i Metohiju", praktično su nepostojeći državljani za Njemačku, odnosno ne mogu da putuju u ovu državu šengenske zone.

U jučerašnjem telefonskom razgovoru sa novinarkom koja je ovu ambasadu pozvala u kapacitetu građanke sjeverne Mitrovice i imaoca ovog pasoša, a koja je željela da preda zahtjev za izdavanje Šengenske vize koja je neophodna za pasoš iz "Koordinacione uprave za KiM", službenica iz odjeljenja za vize potvrdila je da ambasada Njemačke u Prištini više ne prima pasoše Republike Srbije izdate u Koordinacionoj upravi za Kosovo i Metohiju, već isključivo kosovarske, prenosi srbijanski list "Pravda".

U ambasadi Savezne Republike Njemačke u Beogradu, sa druge strane, građani se sa ovim pasošima upućuju upravo na njemačku ambasadu u Prištini.

"Osobe sa Kosova koje imaju pasoš Republike Srbije, izdat u posebnoj službi za izdavanje pasoša u Beogradu ("Koordinaciona uprava"), i dalje podležu viznom režimu. Zahtjev za izdavanje vize treba, po pravilu, podneti u diplomatsko-konzularnom predstavništvu u Prištini koje je nadležno za mjesto prebivališta podnosioca zahtjeva", navedeno je na sajtu ambasade.

Novinarka je uputila ambasadi u Beogradu početkom nedelje e-mejl sa istim pitanjem, na koji još uvijek nije dobila odgovor, ali je u međuvremenu kontaktirao sugrađanin koji je pokušao u ovoj ambasadi da dobije Šengensku vizu i imao isto iskustvo.

"Kako su mi u ambasadi Njemačke u Prištini rekli da mogu da apliciram samo sa kosovskim pasošem, pokušao sam da zakažem termin preko njemačke ambasade u Beogradu mejlom, a od njih sam dobio odgovor – 'zahtjev za dobijanje vize se može predati samo uz dokaz o prijavljenom boravaku u Republici Srbiji'", rekao je, pokazujući na mejl i čitajući odgovor, insistirajući istovremeno na anonimnosti.

Pitana je tzv. Kancelarija za Kosovo i Metohiju da li je upoznata sa najnovijim propisom njemačke ambasade u Prištini da se građanima Republike Srbije sa pasošima izdatim od strane Koordinacione uprave od prošle nedjelje ne dozvoljava mogućnost izdavanja Šengenske vize neophodne za imaoce ovih pasoša ukoliko žele, ili treba da putuju u zemlje koje podležu Šengenskoj zoni, kao i da li će i šta Republika Srbija moći da uradi kako bi pomogla svojim građanima da ostvare prava kao i ostali, odakle su uputili na Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.

Iz press službe ovog ministarstva u telefonskom razgovoru za list, navode da nisu upoznati sa promjenama procedura i propisa, obećavši da će na pitanja, koja su im na njihov zahtjev upućena mejlom, u narednim danima dati detaljniji odgovor.

Iako građani Srbije mogu od 2009. da putuju u Šengensku zonu bez viza, Uredbom Vlade Srbije od septembra iste godine, građanima sa Kosova onemogućeno je da posjeduju biometrijske pasoše koji podležu bezviznom režimu. Građani sa Kosova, koji žele da dobiju srpsku putnu ispravu, po nju moraju u Beograd, a vize vade ili u Begoradu ili u Prištini.