Politički analitičar

Politički analitičar Shkelzen Maliqi kaže za Kosovo onlajn da premijer Kosova Albin Kurti odugovlači sa formiranjem ZSO jer strahuje da bi mogao da izgubi glasače. Različite stavove koji dolaze iz Samoopredjeljenja o nacrtu ZSO vidi kao "dimnu zavesu za ustupke koji su neminovini".

“Oni se boje da uđu u taj proces. Boje se zato što nije jasno kad će biti izbori. Pošto su već napravili nekakve ustupke sada mjere posljedice. Stalno ispituju javno mnjenje. Kurti se boji za svoju stolicu, hoće li ostati premijer ili neće. Neko vreme je bio u prednosti, sad mu se ona kruni, nije više siguran da će on dobiti. Njegova partija će možda pobjediti, ali sigurno ne tako ubedljivo kao prošli put ako ne bude imao glasače koje je donela Vjosa Osmani, a izgleda da će izgubiti neke svoje tradicionalne, kojima je obećavao ujedinjenje s Albanijom i tako dalje”, kaže Maliqi.

On navodi da je Kurti “potrošio skoro sve kredite” i da mu je ostala “samo demagogija”.

“Ima i tu falangu, one koji po društvenim mrežama napadaju ljude koji ne podržavaju Kurtija i u svakoj drugoj prilici”, navodi analitičar.

Na pitanje da li postoji raskol unutar Samoopredjeljenja oko nacrta ZSO, on objašnjava da sigurno postoje različita mišljenja unutar stranke, ali da smatra da oni međusobom “dijele uloge”.

“Kurti kaže jedno, Kusari drugo, Konjufca treće i tako dalje, a onda imaju i ove jurišnike po medijima koji jedanput kažu jedno, drugi put drugo. Stvara se neka dimna zavesa za ova popuštanja koja su neminovna”, ocjenjuje Maliqi.

Kako kaže, ohridski dogovor je pun kompromisa koji su bolni i za Prištinu i za Beograd, ali on mora da se ispoštuje. Ukoliko se to ne dogodi do ljeta, ocjenjuje Maliqi, možda će se čekati još dvije, tri godine.

“Nacrt ZSO donekle je dogovoren, on je nacionalno usvojen, samo treba videti neke tačke do koje će mjere ići. Da li će ići ka nekoj autonomiji, ne baš formalnoj, ili neće postojati novi stepen vlasti, nego će samo neka ovlašćenja biti veća. To je ključno pitanje i oko toga se vodi borba. Ali za Kurtija i za kosovsku stranu, oni ne žele da naprave tu zajednicu dok se ne implementira cjelina ili važni elementi iz sporazuma, da ne ispadne da je dobijena zajednica, pa da onda jedni druge stalno uslovljavaju. Zato bi bio bolji neki proces intenzivne diplomatije, ali izgleda da za to ističe vrijeme. Ako se ne riješi do juna, onda ćemo možda čekati još dvije, tri godine za nekakve sporazume”, kaže Maliqi.

Izvor: Kosovo Online