Kosovska energetska korporacija (KEK) je 11. oktobra podijelila ugalj na poklon svojim radnicima u Obiliću.

Nexhat Llumnica, šef Sindikata KEK-a, rekao je da 3.600 radnika, uključujući i one koji su penzionisani ove godine, dobijaju besplatno osam do 10 tona uglja.

"Distribucija uglja je počela na zahtjev Sindikata KEK-a, kako bi se pomoglo u prevazilaženju energetske krize, jer će radnici koristiti ovaj proizvod za grijanje, smanjujući potrošnju električne energije", rekao je Llumnica za Radio Slobodna Evropa 11. oktobra.

Kosovo ima više od 10 milijardi tona lignita, koji je vrsta uglja, i kao takvo je peta zemlja u svijetu po količini ovog resursa.

Kosovo proizvodi najveću količinu električne energije sagorevanjem uglja u termoelektranama Obilić.

Radnici KEK-a su i ranije dobijali ugalj od kompanije.

Međutim, 2018. godine Ministarstvo ekonomskog razvoja donijelo je odluku da prestane da poklanja ugalj radnicima KEK-a.

Ovu odluku je krajem septembra ukinula ministarka privrede Artane Rizvanoli, koja je istakla da je ovu odluku donijela "kako bi se radnicima pomoglo da prebrode krizu."

Neki radnici smatraju da će ovaj "poklon" malo pomoći njihovim porodicama.

Hasan Ternava, 58 godina iz Prištine, rekao je da će ovu količinu uglja iskoristiti za grijanje svoje petočlane porodice.

Trrnava je rekao da se njegova porodica proteklih godina grijala na struju.

Zbog upozorenja o smanjenju struje, Ternava ukazuje da će grijanje koje je prethodnih godina bilo na struju, ove godine biti na drva.

"Pomaže mi količina uglja koju mi je KEK dao, jer više ne moram da kupujem gorivo. Drva sam obezbijedio i uglja je dovoljno za grijanje ove zime", naglašava on.

Međutim, njegov kolega, koji nije želio da bude identifikovan, rekao je da će ovu količinu uglja prodati:

"Ne grijem se na ugalj. Kupio sam drva. Ugalj ću prodati, ovaj alat ću koristiti za druge potrebe porodice."

Prema riječima radnika KEK-a, kamion sa 10 tona uglja košta i do 150 eura.

Prema Zakonu o rudarstvu i mineralima, samo Energetska korporacija Kosova (KEK) ima licencu za eksploataciju uglja na Kosovu. Shodno tome, niko drugi nema zakonsko pravo da eksploatiše i prodaje ugalj bez dozvole za eksploataciju.

Ali, na mnogim mjestima u Prištini, ugalj za grijanje se prodaje ilegalno.

Vlada Kosova upozorila je da će u zimskoj sezoni doći do smanjenja energije, zbog nedostatka proizvodnih kapaciteta za pokrivanje potražnje i skupe cijene uvozne struje.

Izvršna vlast pozvala je građane da štede struju tokom zime, kako bi se nivo pojeftinjenja smanjio.

Kosovska energetska korporacija (KEK), sa svoje dvije elektrane, Kosovo A i Kosovo B, može da proizvede energiju do 800 megavata na sat, dok potrebe potrošača u zimskim danima dostižu i do 1.300 megavata na sat. Druga razlika je u uvozu.