Koordinacija sa EU

Koordinator Kosova za razgovore sa Srbijom Skender Hyseni rekao je da SAD u potpunosti podržavaju dijalog Beograda i Prištine i da bi dijalog sa Srbijom trebalo da poprimi novu dinamiku i da kulminira uzajamnim priznanjem.

"Postoji nepokolebljiva posvećenost podršci dijalogu započetom u Briselu i snažna podrška sveobuhvatnom, pravednom i trajnom sporazumu o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova", rekao je Hyseni za VOA.
Posmatrači kažu da postoji nedostatak koordinacije između Sjedinjenih Američkih Država i EU oko dijaloga između Kosova i Srbije.
Međutim, Hyseni kaže da se na sastancima u Vašingtonu taj utisak pokazao pogrešnim i da su mu nedvosmisleno rekli da Vašington u potpunosti podržava dijalog.
"Videćemo konkretne korake za uključivanje Sjedinjenih Američkih Država u dijalog, uporedo sa Evropskom unijom", rekao je Hyseni.
Krajem juna, nakon što je Haško specijalno tužilaštvo podiglo optužnicu protiv predsednika Kosova Hashima Thaçija, planovi za sastanak predstavnika Srbije i Kosova u Vašingtonu nisu upeli.
Specijalni izaslanik Bele kuće za dijalog Richard Grenell kasnije je rekao da će sastanak biti održan i da će biti određen datum.
Hyseni je rekao da je u kontaktu sa Grenellom i da će se čuti sa njim telefonom.
"Blisko sarađujemo sa Sjedinjenim Američkim Državama kako bismo ubrzali proces normalizacije do potpunog međusobnog priznavanja, kao dve nezavisne i suverene države", rekao je Hyseni.
Iako Srbija insistira na tome da neće priznati Kosovo, Hyseni kaže da se ponekad u politici pričaju stvari koje ne moraju nužno odgovarati stvarnosti, a međusobno priznavanje je neizbežan rezultat.
"Inače to ne bi imalo smisla, jer u protivnom svaki pokušaj treba proglasiti neuspešnim", naveo je Hyseni.
Rekao je da ne može biti sporazuma o određenim pitanjima bez sveobuhvatnog, obavezujućeg i međunarodno garantovanog sporazuma.
Na pitanje šta je Kosovo spremno da ponudi, on kaže da ima prostora za rešenja bez narušavanja suštine, ali u okolnostima međusobnog priznavanja.
"Kada se ta ravnopravnost uspostavi iz potpuno ravnopravnog položaja Srbija i Kosovo mogu da reše sve probleme", smatra on.
Hyseni je odbacio tvrdnje kritičara koji su izrazili zabrinutost da bi razgovori mogli preći na tehnički nivo.
"Između Srbije i Kosova nema ništa tehničko do zaključenja obostranog priznavanja. Sve je izuzetno političko. Sve nosi akutnu političku dimenziju i ta akutna politička dimenzija mora se rešavati isključivo sveobuhvatnim sporazumom, što znači uzajamno priznavanje", rekao je Hyseni.
Imenovanje Hysenija za koordinatora za dijalog izazvalo je rasprave među partnerima vladajuće koalicije na Kosovu i bilo je praćeno kritikom prema kojoj je Demokratski savez Kosova "privatizovao razgovore".
Hyseni je rekao da kategorički negira ideju da LDK namerava da privatizuje pregovore.
"I dalje ću insistirati na tome da svi budu prisutni u ovom procesu. Kontaktirao sam svakog političkog lidera bez izuzetka i nastaviću da insistiram na svojoj poziciji koordinatora za dijalog", rekao je Hyseni.