Finale prije finala

Novak Đoković pobjedio je Rafaela Nadala u četvrtfinalu Roland Garrosa po setovima 7:5, 6:3 i 6:1 te se uspio plasirati u polufinale Roland Garrosa.

Ovo je bio 44. međusobni meč Đokovića i Nadala, a Nadal je na Roland Garrosu doživio samo jedan poraz i to 2009. godine kada ga je pobijedio Robin Soderling.
Đoković je u prvi set započeo sa 4:0, ali je Nadal ubrzo vezao četiri gema i izjednačio. Novak je ipak iskorstio šestu set loptu i poveo s 1:0.
U osmom gemu u drugom setu Đoković je poveo 5:3 i ostvario prednost od 2:0 u setovima.
U trećem setu Srbijanac je briljirao sa breakom za 3:0.
Đoković nije krio oduševljenje pobjedom te je izjavio da uprkos tome što ima veliko poštovanje prema Nadalu, da je Rafa ipak ove sezone možda odigrao malo lošije od očekivanog.
Kazao je da je njegova taktika bila agresivna i koncentrisana igra, a što nije bilo lako sprovesti na terenu koji nije u najboljem stanju.
U polufinalu Otvorenog prvenstva Francuske Đoković će igrati protiv Andy Murrayja ili Davida Ferrera.