U ovom gradu niko neće živjeti, već će se u njemu testirati nove tehnologije u realnim uslovima.

Jedna IT kompanija u Novom Meksiku planira izgraditi 'grad budućnosti', odnosno model tipičnog američkog grada za oko 35 hiljada ljudi u kojem neće niko živjeti, već će se u njemu vršiti različiti naučni projekti i testiranja novih tehnologija u realnim uslovima.

U ovaj projekt, koji je nazvan The Center, kompanija Pegasus Global Holdings uložit će oko 200 miliona dolara te u njemu namjeravaju izgraditi kuće, zgrade i ceste, baš kao i u pravim gradovima. The Projekt služit će kao poligon u kojem će se testirati projekti poput inteligentnih saobraćajnih sistema, novih generacija mobilnih mreža, korištenja obnovljivih izvora energije itd.

Bob Brumley, CEO PGS-a u razgovoru za AP rekao je da je ideja za ovakav projekt nastala zbog velikih izazova sa kojima se njegova kompanija suočila prilikom testiranja novih tehnologija i tehnologija u razvoju van kontrolisanih laboratorijskih uslova, prenosi Dnevnik.hr.

Dodao je da je ovo jedinstven projekt u SAD-u te da će poslužiti 'naučnicima i vojsci za testiranje inovacija koje će unaprijediti živote u gradovima u ovom vijeku'. Takođe, omogućit će i privatnim kompanijama, vladinima agencijama i obrazovnim institucijama testiranje njihovih projekata u realnim uslovima, omogućavajući im da bolje shvate potencijalna ograničenja i stvarne troškove korištenja novih tehnologija.

Potencijal ovakvog 'grada budućnosti' zaista je golem i on bi mogao ubrzati razvoj nekih tehničkih dostignuća, odnosno njihovu bržu primjenu u stvarnom životu.

Pegasus Global Holdings na ovom projektu radi već oko godinu i pol te već imaju gotove 'neke inicijalne planove', ali Brumley kaže da će da će neke konkretnije informacije o samom projektu – poput tačnog mjesta na kojem će početi graditi ovaj grad moći objaviti za nekoliko mjeseci.

Inače, PGH na ovom projektu planira zaposliti oko 350 ljudi, a predviđaju da će se na dodatnim poslovima povezanim sa njim otvoriti poslovi za više od 3,500 ljudi.