Istraživači američke Nacionalne uprave za aeronautiku i svemir (NASA) pronašli su osnovne jedinice DNK, genetske molekule koji imaju ključni značaj za sve oblike života, u meteoritima koji su pali na Zemlju.

Ovo otkriće navodi naučnike na zaključak da su slični meteoriti i komete udarili u Zemlju u davnoj prošlosti i doprinjeli stvaranju života na našoj planeti.
Pošto su šanse da su ispitani uzorci meteorita kontaminirani minimalne, istraživači su ubjeđeni da su ti uzorci formirani u svemiru.
- Ljudi pronalaze komponente DNK u meteoritima još od šezdesetih godina prošlog vijeka, ali naučnici nisu bili sigurni da li su oni nastali u kosmosu ili su kontaminirani zemaljskim životom - izjavio je dr Majkl Kalahan, vođa istraživanja iz NASA.
 
Sve je počelo od meteorita koji je 1969. pao u mjestašce Merčison u australijskoj državi Viktoriji.

"To je u suštini najdetaljnije proučen meteorit kada su u pitanju organski molekuli. Da bismo dokazali da uzorci nisu kontaminirani, analizirali smo uzorke zemlje i leda u Merčisonu i na mjestu pada drugog meteorita na Antarktiku. Bili su potpuno drugačiji. To je značilo da uzorci iz kosmosa nisu kontaminirani. Bio sam zapanjen. Prvo nisam mogao da vjerujem. Mislio sam da sam negdje pogriješio. Trebalo mi je godinu dana da provjerim prvobitni rezultat", ispričao je dr Kalahan.

Njegov tim je analizirao 12 meteorita sa visokim sadržajem ugljenika, od kojih su devet bili sa Antarktika, i identifikovali osnovne elemente hemijskih jedinjenja iz testiranih uzoraka. Testovi su pokazali da su to adenin i guanin, dvije osnovne komponente DNK koje se nazivaju nukleobaze, ili u genetici jednostavno baze, ili DNK baze.

Naučnici su takođe pronašli hipoksantin i ksantin, dvije hemijske supstance koje učestvuju u biološkim procesima i nalaze se u mišićnom tkivu. U meteoritima je otkriveni i tragovi tri molekula koji su po svojoj strukturi slični nukleobazama i nazivaju se analogne nukleobaze, ali se dvije takve baze skoro nikada ne sreću u biologiji, što samo dokazuje tezu da otkrivene komonente DNK zaista potiču iz svemira. Trag tih nukleobaza otkriven je samo u biološkim procesima u virusu.

U saopštenju za štampu, koje je izdala NASA, Kalahan kaže: "Ako su asteroidi ponašaju kao hemijske ‘fabrike’ koje proizvode prebiotski materijal, to jest molekule koji su prethodili nastanku života na Zemlji, očekivali biste da proizvode brojne varijacije nukleobaza, a ne samo biološke, zbog velike raznolikosti sastojaka i uslova u svakom asteroidu, a upravo to su naši istraživači ustanovili".