Novi detalji sankcija protiv Katara

Američki predsjednik Donald Trump razgovarao je sa saudijskim kraljom Salmanom o krizi nastaloj nakon što je nekoliko zemalja članica Vijeća za zaljevsku saradnju i Egipat prekinulo diplomatske veze s Katarom.

- Dva lidera su razgovarala o kritičnim ciljevima sprečavanja finansiranja terorističkih organizacija i eliminaciji promocije ekstremizma bilo koje nacije u regiji - navedeno je u saopćenju Bijele kuće.

"Predsjednik je naglasio da je ujedinjeno Vijeće za zaljevsku saradnju ključno za poraz terorizma i promociju regionalne stabilnosti."

Ranije je Trump na Twitteru napisao: "Tako je dobro vidjeti da se već isplatila posjeta saudijskom kralju i 50 država. Rekli su da će čvrsto odgovoriti na finansiranje ekstremizma i sve je upućivalo na Katar. Možda će ovo biti početak kraja horora terorizma!“

Nakon Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Bahreina, Jemena i Egipta, Jordan je saopćio da će smanjiti svoje diplomatsko predstavništvo u Kataru.

Ova zemlja je također ukinula dozvolu za medijsku mrežu Al Jazeera, rekao je portparol jordanske Vlade Mohammad al-Momani.

Diplomatske veze s Katarom prekinula je i Mauritanija.

- Država Katar je povezala svoju politiku... u podršku terorističkim organizacijama i propagandi ekstremističkih ideja - navodi se u saopćenju Ministarstva vanjskih poslova ove zapadnoafričke zemlje, članice Arapske lige.

Američki ministar odbrane James Mattis telefonom je razgovarao s katarskim kolegom, međutim, detalji razgovara nisu otkriveni, rekao je Reutersov izvor.

Pentagon je ranije hvalio Katar kao domaćina ključne američke baze i zbog svoje "posvećenosti regionalnoj sigurnosti".

Turski predsjenik Recep Tayyip Erdogan kritizirao je sankcije Kataru.

- Turska će nastaviti i razvijati veze s Katarom, kao sa svim našim prijateljima koji su nas podržali u najtežim momentima - rekao je Erdogan, misleći na pokušaj puča prošle godine.

Katarski ambasador u SAD-u rekao je za Al Jazeeru da je kriza zasnovana na "izmišljenim optužbama".

- Postoje dokazi da se Katar bori protiv terorizma. U Rijadu je Katar pohvaljen zbog toga. Naša posvećenost SAD-u je čvrsta, i naša posvećenost regiji je također čvrsta, tako da se ne radi o tome - kazao je Meshal bin Hamad Al Thani.

Katarskim državljanima neće biti dozvoljeno da budu na letovima za Dubai kompanije Qantas, jer je UAE zabranio građanima Katara da prolaze kroz njegove aerodrome, rečeno je iz uprave ove australske aviokompanije.

Aviokompanija Royal Air Maroc saopćila je da je suspendirala tranzitne letove preko Dohe za i iz Jemena, Saudijske Arabije, UAE-a i Egipta.

Međutim, direktni letovi Katar - Maroko nisu ukinuti.

Exxon Mobil Corp saopćio je da proizvodnja i izvoz tečnog gasa iz Katara nisu pogođeni krizom.

Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Egipat i Bahrein su saopćili ranije kako prekidaju sve diplomatske veze s Katarom.

Saudijska Arabija je optužila je Katar za veze "s različitim terorističkim i sektaškim grupama, uključujući Muslimansku braću, Al-Kaidu, Islamsku državu Irak i Levant i oružane grupe koje podržava Iran".

Saudijska Arabija je, također, zatvorila granicu s Katarom i obustavila zračni i morski saobraćaj s tom zemljom, pozvavši sve zemlje da urade isto.

Međunarodno priznata Vlada u Jemenu prekinula je diplomatske odnose s Katarom, optužujući ga za saradnju sa šiitskim pokretom Husi, bliskom Iranu, prenijela je državna agencija Saba.

Nakon što je hakiran internetski sajt Katarske novinske agencije, kada su objavljene informacije, lažno pripisane katarskom emiru, šeiku Tamimu bin Hamadu All haniju, oba emitera sa sjedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima dala su veliku pažnju netačnoj vijesti, pozvavši goste kako bi raspravljali i osudili navedeni govor.

Vlada Katara kategorično je negirala da su ikad date izjave u kojoj je čelnik države iskazao podršku Iranu, Hamasu, Hezbollahu i Izraelu, dok je navodno istovremeno sugerirao da predsjednik SAD-a Donald Trump neće dugo biti na vlasti.

Zbog krize oko Katara porasla je uznemirenost na naftnom tržištu. Cijena sirove nafte ovog utorka stalno oscilira. Jedan barel (159 litara) sirove nafte sorte Brent iz Sjevernog mora padala je povremeno za oko jedan posto na 49 dolara.

Cijena američke lake nafte WTI padala je također za oko jedan posto.

Prema navodima berzovnih stručnjaka investitori strahuju da bi političke napetosti na Bliskom istoku mogle potkopati nastojanja organizacije zemalja izvoznica nafte OPEC-a da ograniči količinu vađenja nafte i zaustavi trenutnu preveliku ponudu na tržištu.

Istina, Katar proizvodi samo oko 620.000 barela nafte dnevno, što znači da je jedan od najmanjih proizvođača nafte unutar OPEC-a. Ali, realna je opasnost da napetosti na Bliskom istoku dovedu do nejedinstva unutar OPEC-a, smatra analitičar Greg McKenna iz AxiTradera.

Egipat je saopćio da katarski brodovi i avioni nemaju više pristup morskim i zračnim lukama u Egiptu.

Saudijska Arabija je pozvala svoje građane da u roku od 14 dana napuste Katar. A katarski državljani više ne smiju putovati u Saudijsku Arabiju. Osim toga je Katar isključen iz vojnog saveza koji predvodi Saudijska Arabija, a koji već dvije godine u Jemenu vodi borbe protiv šijitskih pobunjenika.