Nagorno-Karabah

Ruske mirovne snage bit će razmještene duž granice u Nagorno-Karabahu te duž koridora između te regije i Armenije.

Armenija, Azerbejdžan i Rusija potvrdili su da su potpisali sporazum kojim se prekida vojni sukob na području regije Nagorno-Karabah, nakon više od mjesec krvoprolića.

Armenski premijer Nikol Pašinjan objavio je vijest o potpisivanju sporazuma na društvenim medijima u utorak rano ujutro, nakon čega su je potvrdili Kremlj i azerbejdžanski predsjednik Ilham Alijev.

"Potpisana trilateralna izjava bit će ključna tačka u rješavanju sukoba", rekao je Alijev na sastanku s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, održanom online, koji je prenosila televizija.

Putin je izjavio da će ruske mirovne snage biti razmještene duž granice u Nagorno-Karabahu te duž koridora između te regije i Armenije.

Kazao je kako se nada da će sporazumi "uspostaviti uslove potrebne za dugoročno i potpuno rješenje krize u Nagorno-Karabahu".

Ruski ministar obrane potvrdio je da je Rusija počela razmještati gotovo 2.000 pripadnika mirovnih snaga, dok je Alijev najavio sudjelovanje Turske u procesu čuvanja mira.

Šest sedmica borbi

Deklaracija je potpisana nakon šest sedmica borbi i napredovanja azerbejdžanskih snaga.

Baku je u ponedjeljak saopćio da je zauzeo još nekoliko desetaka naselja u Nagorno-Karabahu, dan nakon proglašenja pobjede u bici za strateški važan grad.

"Odluka je donesena na osnovu pomne analize stanja na bojištu i razgovora s najboljim stručnjacima na terenu", rekao je armenski premijer, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.

"Ovo nije pobjeda, ali poraza nema ako se ne smatraš poraženim. Nikad se nećemo smatrati poraženima, a ovo će biti novi početak našega nacionalnoga jedinstva i preporoda", dodao je Pašinjan.

Borbe, u kojima je, kako se pretpostavlja, poginulo nekoliko hiljada ljudi, izazvale su strah bi rat mogao zahvatiti širu regiju, s obzirom na to da Turska podržava Azerbejdžan, dok Rusija ima sporazum s Armenijom, gdje ima i svoju vojnu bazu.