Njemački dnevnik o situaciji u Makedoniji

Situacija u Makedoniji se poslije nemira ovog vikenda još nije stabilizovala, a susjedne države dolivaju ulje na vatru i iz Albanije i sa Kosova vladi u Skoplju stižu otvorene prijetnje, piše njemački konzervativni dnevnik "Die Welt".

Sumirajući bilans sukoba ovog vikenda "jedne albanske bande" sa makedonskom policijom u kome je poginulo ukupno 22 osobe i bilo više povređenih, list piše da u međuvremenu nemir stiže i do politike i da se razvija dinamika koja bi dalje mogla da pogorša situaciju, umjesto da je smiri.    
Vlada u Tirani reagovala je na razvoj događaja u susjednoj Makeodniji, kako se navodi, neskrivenim prijetnjama, ukazujući da bi razbuktavanje etničkog konflikta bilo razorno po Makeodniju i zahtjevajući od Skoplja da se pobrine za bolja prava albanske manjine.    
U Albaniji se smatra mogućim da je makedonski šef vlade provocirao konflikt sa dijelovima albanske manjine, kako bi osigurao svoju vlast, prenosi "Welt" i podsjeća da od februara postoje protesti protiv šefa vlade Nikole Gruevskog, čiju ostavku traži opozicija od kada se saznalo za špijuniranje i nadgledanje 20.000 ljudi, među kojima su novinari, opozicionari i ambasadori.
List prenosi i da je  šef srpske Vojno-bezbjednosne agencije Petar Cvetković okrivio zapadne sile da podržavaju projekat "Velike Albanije" i rekao da je Beograd upozoravao makedonsko vođstvo na predstojeće napade militantnih Albanaca.
Povodom sukoba u Makedoniji od ovog vikenda, list piše da je o tim događajima lično govorio i šef vlade u Skoplju.      
U Makedoniji je lično govorio Gruevski o pobjedi, tvrdeći da je policija, akcijom protiv jedne albanske grupe, spriječila ubistvo 8. 000 ljudi, piše "Welt", ocjenjujući da je to, očito, bilo veoma jako pretjerivanje i znak kako vlada u Skoplju želi situaciju da iskoristi za unutrašnjo-političke ciljeve.    
Situacija je previše kompleksna, da bi se brzo mogla razriješiti, ocjenjuje "Welt" i piše da je, na drugoj strani, za sve učesnike još puno toga u igri i da bi to na kraju, možda, moglo da bude i spas.
Ukazujući da su Kosovo i Albanija za punu integraciju u Evropskoj uniji (EU) i da Srbija, kao kandidat za članstvo u EU i Bugarska kao član EU uvijek imaju u vidu brislesku perspektivu, list piše da bi tako teza da je EU nezaobilazni faktor stabilnosti na Balkanu mogla u slučaju Makedonije biti više od jedne prazne fraze.