Ekonomska saradnja

Ekonomista Safet Gërxhaliu istakao je da je vrijeme da se barijere uklone i da ekonomija postane pokretač kako bi Zapadni Balkan postao region budućnosti, mira i perspektive.

Kako je Gërxhaliu izjavio za Kosovo onlajn, dijalog nema alternativu.

"Najveći problem je taj što ljudi ne shvataju da dijalog nema alternativu, u tom kontekstu podržavam sastanak u Skoplju, jer je samo kroz dijalog moguće rješavati probleme. Osim toga, mislim da sastanak privrednih komora nije u sklopu Sporazuma, već je jedan od redovnih Upravnog odbora investitorskog foruma. Postoje barijere između Srbije i Kosova, nekoliko puta smo pokušali da rješimo to, ali je problem što se na Balkanu nikada ne može pričati o čisto ekonomskim problemima bez političke kontacije, koja usporava sve ove tokove", naveo je Gërxhaliu.

On je dodao da je neophodno da se Kosovo i Srbija oslobode barijera i predrasuda, po ugledu na zemlje EU.

"Sada je vrijeme kada ekonomija mora da bude pokretač i vrijeme je da se oslobodimo predrasuda i barikada i od strane Kosova i od strane Srbije. Samo kroz dijalog i uklanjanjem barijera možemo promovisati Zapadni Balkan. Ako analiziramo države EU, tamo nema puno ljubavi, ima samo ekonomske saradnje. Pa neka ekonomska saradnja bude ta koja će otvoriti novu perspektivu", rekao je Gërxhaliu.

Prema njegovim riječima, sastanak bi trebalo da bude održan u Prištini ili Beogradu.

"Ono što me zabrinjava je činjenica što je mjesto sastanka Skoplje. Sastanci mogu da se održe i u Prištini i Beogradu, jer ako ovako nastavimo, onda će se stvoriti takvo mišljenje da se ne sme doći u Beograd ili Prištinu, a realnost je sasvim drugačija. Danas ima mnogo građana Kosova koji su u Beogradu, kao i Srba koji dolaze slobodno na Kosovo. Prema tome, vrijeme je da formulišemo region kao region budućnosti, i perspektive mira i stabilnosti, jer samo tako možemo popraviti imidž Zapadnog Balkana, a pogotovo kada je u pitanju normalizacija odnosa Kosova i Srbije", ocjenio je Gërxhaliu.

Povodom toga što su na Kosovu sve učestaliji pozivi na bojkot srpske robe, a pokretanjem sajta aktivista Samoopredjeljenja "Bojkot 860" i robe stranih proizvođača, Gërxhaliu kaže da se Kosovo mora osloboditi predrasuda.

"Potrebno je da se oslobodimo predrasuda i te političke dimenzije. Trgovina je kao voda, sama pronađe put. Ako analiziramo trgovinsku razmjenu između Kosova i Srbije, ona iznosi negdje oko 460 miliona eura. Pretežno su to sirovine, repromaterijali, brendovi EU i u tom kontekstu mislim da ne postoji bojazan. Potrošači su oni koji odlučuju šta će kupovati", rekao je Gërxhaliu.

Kako je naveo, građani su ti koji na kraju odlučuju koje će proizvode kupovati.

"Postoji jedan značajan indikator, a to su troškovi. Kada bi Kosovo robu koju kupuje iz Srbije kupilo od Njemačke, samo za troškove puta moralo bi da izdvoji 3.500 eura, a za istu robu iz Srbije transport košta 400 eura. Ima tu još mnogo računica, ali na kraju građani odlučuju šta će kupiti, politika ne sme da bude determinanta potrošnje", zaključio je Gërxhaliu.

Izvor: Kosovo Online