Intervju za agenciju APA

"Bio sam politički vođa OVK i nisam nikada dozvolio da se našoj oslobodilačkoj borbi priključe vjerski ratnici, da džihadisti ukaljaju naš rat", rekao je Thaçi u intervjuu agenciji APA i dodao da je ekstremizam na Kosovo dospio poslije rata preko "navodnih humanitarnih vjerskih organizacija sa Bliskog istoka, koji nisu bili pravi humanitarci".

Ministar inostranih poslova Kosova Hashim Thaçi izjavio je da su prijetnje po region zapadnog Balkana islamski ekstremizam i rastući uticaj Rusije.
On je rekao da je "veoma teško istovremeno težiti ka članstvu u EU i održavati vojne parade za Vladimira Putina".
Thaçi je, takođe, uvjeren da će Srbija u skorijoj budućnosti zvanično priznati nezavisnost Kosova. 
"To se neće dogoditi sutra, ali će uslijediti u bliskoj budućnosti. Pristupanje Srbije i Kosova EU i priznanje Kosova će biti povezano", rekao je Thaçi u intervjuu agenciji APA. 
Šef diplomatije Kosova je rekao i da zapadni Balkan, prema njegovom mišljenju, trenutno ugrožavaju dva fenomena: na jednoj strani Islamska država i ekstremizam spreman na nasilje u pojedinim dijelovima Balkana, a na drugoj rastući ruski uticaj u nekim zemljama. 
Thaçi je kritikovao izjavu šefa srpske diplomatije Ivice Dačića na prošlonedjeljnoj konferenciji o džihadizmu u Beču, da zapad nije blagovremeno suzbijao ekstremizam, već ga je podsticao. 
"To je očigledno bio pokušaj da se sopstvena uloga u širenju nasilja i ekstremizma prije 20 godina opravda", ocjenio je on. 
Dodao je da "Kosovo nije mjesto na kojem se gaji islamski ekstremizam, već se protiv njega vodi borba" i u prilog tome naveo da je Priština nedavno, po austrijskom uzoru, usvojila zakon koji zabranjuje učešće u stranim ratovima. 
Thaçi je, istakavši da postoji konsenzus kosovske politike i društva za borbu protiv ekstremizma, podvukao da je Kosovo sekularna i tolerantna država sa "veoma umjerenim islamom" i ukazao da 99,9 odsto stanovnika "kaže da su Evropljani". 
On je takođe negirao da su među ranijim borcima Oslobodilačke vojske Kosova bili džihadisti. 
"Bio sam politički vođa OVK i nisam nikada dozvolio da se našoj oslobodilačkoj borbi priključe vjerski ratnici, da džihadisti ukaljaju naš rat", rekao je Thaçi i dodao da je ekstremizam na Kosovo dospio poslije rata preko "navodnih humanitarnih vjerskih organizacija sa Bliskog istoka, koji nisu bili pravi humanitarci". 
On je podvukao i da je put Kosova u nezavisnost nepovratan, podsjetivši da je 108 članica UN priznalo nezavisnost i da se gotovo svakog mjeseca Priština prima u jednu međunarodnu organizaciju. 
Thaçi je rekao i da se nada da će još tokom ove godine doći do "prolamanja leda" kod pet država članice EU koje još nisu priznale Kosovo i ukazao da je priznanje Grčke, Rumumije, Slovačke, Španije i Kipra potrebno kako bi Kosovo moglo da pristupi EU i NATO. 
Prema njegovim riječima, približavanje EU i NATO je trenutno bliže nego UN, gdje Rusija ima pravo veta, dodajući da se nada da će Moskva, kada je o Kosovu riječ, prestati da bude "srpskija od Srbije". 
Thaçi je takođe uvjeren da će Beograd "gubitak Kosova uskoro zvanično priznati". 
"To se neće dogoditi sutra, ali će uslijediti u bliskoj budućnosti. Pristupanje Srbije i Kosova EU i priznanje Kosova će biti povezano", istakao je on i dodao da Beograd u dijalogu pokazuje dobru volju.
Govoreći o svojoj političkoj karijeri, Thaçi je rekao da njegova politička snaga potiče iz naroda i da će je iskoristiti kako bi bio "faktor ujedinjenja građana Kosova, bez obzira na etničku pripradnost, i njihov predstavnik u svijetu". 
Kada je riječ o ilegalnim migrantima sa Kosova u EU, Thaçi je uvjeren da više neće biti talasa te vrste, izrazivši nadu da će EU još ove godine ukinuti vize građanima Kosova. 
"Kosovari bi trebalo da dobiju slobodu da posjete svoje rođake u državama EU, a prije svega trebalo bi da iskuse da Evropa nije raj", zaključio je Thaçi.