Ambasadorka SAD u Nato

Ambasadorka SAD u Nato Julianne Smith istakla je da Alijansa insistira da obe strane i Kosovo i Srbija moraju da napreduju u procesu dijaloga, koji vodi EU, što će, kako dodaje, doprineti očuvanju mira u regionu, ali i napretku Kosova ka Natou.

"Imamo situaciju da imamo četiri članice alijanse koje nisu priznale Kosovo, i to moramo priznati. I to će morati da se riješi prije nego što Alijansa bude u stanju da krene napred sa bilo kojom vrstom formalnog partnerstva, između Alijanse i Kosova. Ali mislim da je, iz svih očiglednih razloga, Nato dao punu podršku iza onoga što EU pokušava da uradi. Uprkos činjenici da Alijansa ima misiju na terenu na Kosovu, vjerujemo da svi treba da se fokusiraju na napredak u dijalog koji je vodila EU. Samo dodatnim napretkom u tom prostoru možemo doći do većih pitanja o odnosu Kosova sa Alijansom", istakla je Smith u intervjuu za Radio slobodna Evropa.

Na pitanje Koliko SAD pomaže Bosni i Hercegovini i Kosovu da izgrade odbrambene kapacitete, iako nisu saveznici, ali imaju poseban odnos sa alijansom, istakla je da je Bosna i Hercegovina pokazala ozvorenost ka članstvu u Alijansi.

"Nedavno smo imali sva 32 ambasadora koja su otputovala u Bosnu i Hercegovinu da sjednu s tamošnjim rukovodstvom i razgovaraju o tome šta još možemo učiniti da produbimo partnerstvo između Natoa i Bosne i Hercegovine, da im pomognemo da transformišu svoje snage, moderniziraju svoje snage, rade na interoperabilnosti i pomognu da izgrade infrastrukturu", navela je Smith.

Međutim, kada je riječ o Srbiji, ona je istakla da zvanični Beograd ima svoju suverenu odluku o tome da li želi ili ne želi da se pridruži Alijansi i da trenutno "iz Srbije dolazi odgovor ne".

Dodaje da Srbija ipak ima partnerstvo sa Alijansom koje podrazumeva zajedničke vježbe, trennge i rad na obuci kada je u pitanju kibernetička sigurnost ili rad na modernizaciji snaga.

Kako kaže Kosovo je komplikovano zbog činjenice da četiri članice Natoa ne priznaju njegovu nezavisnost.

"SAD imaju veoma blisko partnerstvo sa Kosovom, i mi ne podržavamo samo dijalog koji vodi EU i koji radi na normalizaciji između Kosova i Srbije, već iz bilateralne perspektive SAD, mi smo ovdje da podržimo naše prijatelje na Kosovu dok oni rade na svojim evroatlantskim aspiracijama i rade na jačanju svojih snaga. Dakle, bilo bilateralno ili u multilateralnom okruženju, SAD su tu da podrže i blisko sarađuju sa te tri nacije i sa tri pojedinačne države, a zatim i blisko sarađuju sa državama članicama Natoa na Zapadnom Balkanu", poručila je ona.

Komentarišući odnos Rusije i Kine sa Srbijom, naglasila je da SAD po tom pitanju imaju veoma jasan stav.

"Američke poruke na ovom frontu su bile vrlo jasne. Ono što smo rekli našim prijateljima u Srbiji je da oni očigledno imaju svoje suverene odluke o tome kako sarađuju ili ne sarađuju sa Narodnom Republikom Kinom i Rusijom. Naš lični savjet, iz SAD, jeste da budu pažljivi i oprezni u radu s kompanijama u vlasništvu Kine. Vjerujemo da u tome postoje rizici i izazovi, a takođe ne vjerujemo da je ovo vrijeme da bilo koja zemlja produbljuje svoje odnose sa Rusijom, u svijetlu činjenice da Rusija vodi najveći kopneni rat u Evropi od Drugog svjetskog rata. Zato pozivamo naše prijatelje u Srbiji da ne produbljuju saradnju sa ove dvije zemlje", istakla je Smith.

Prema njenim riječima Rusija i Kina ne dijele sa SAD iste vrijednosti vladavine prava, multietničke demokratije, ljudskih prava.

Osvrnula se i na incident koji se dogodio prošlog septembra u Banjskoj i naglasila da je Nato budno pratio situaciju na terenu.

"Alijansa ima misiju na terenu, misiju Kfor, sa otprilike 3.000 vojnika. Bili smo u bliskom kontaktu sa našim prijateljima na Kosovu dok su istrage tekle. Ne želim da ulazim u te detalje, ali mi smo se zalagali za odgovornost. Razgovarali smo sa Srbijom o ovom konkretnom incidentu. I opet, naš fokus je na tome da i Kosovo i Srbija nastave da investiraju i ostvare napredak u dijalogu koji vodi EU", uazala je Smith.

Izvor: Kosovo online/Radio Slobodna Evropa