PRECIZNIJE OD OSTALIH EKONOMSKIH PARAMETARA

Izradio ju je češki lingvist i matematičar Jakub Marian. Ako razmatrate preseljenje u drugu državu (ili jednostavno maštate o tome), bilo zbog posla, studiranja, penzionisanja, ili samo zato jer vam se ta zemlja sviđa, sigurno uzimate u obzir i troškove života. Ovisno o tome gdje se selite, mogli biste ostati šokirani, ili pak ugodno iznenađeni.

Cijena života

Ako se preselite u inostranstvo kako biste studirali ili uživali u penziji, odnosno imate konstantni izvor novca koji primate u domovini, sve što trebate znati jest koliko je zemlja u koju idete skupa (ili jeftina) za život u upoređenju sa vašom državom. Upravo to pokazuje prva mapa koju je izradio češki lingvist i matematičar Jakub Marian.



Primjerice, zamislite da trenutno živite u Njemačkoj (prema kojoj je Marian uredio kartu i čiji je indeks 100) i trošite 2000 eura mjesečno (na stan, namirnice i sve drugo što vam je potrebno za normalan život). Ako se preselite u Norvešku (indeks 153), morat ćete potrošiti 53% više, odnosno 3060 eura mjesečno kako biste zadržali isti standard. S druge strane, ako se preselite u Moldaviju (indeks 37), morat ćete za iste stvari potrošiti mjesečno samo 740 eura.

Standard

Ako se preselite pak u drugu državu u namjeri da se tamo zaposlite, morate uzeti u obzir i cijenu rada jer je ona glavna stvar koja se mijenja i o tome ovise vaša buduća primanja. No, problem su troškovi na koji trošite svu istu plaću.



Primjerice, ako svakog mjeseca trošite u Njemačkoj 2000 eura, i preselite se u Bugarsku, moraćete trošiti samo 1000 eura kako bi kupovali stvari na koje ste naviknuli u Njemačkoj (kao što pokazuje gornja karta). No, donja karta pokazuje omjer primanja i troškova.

Prosječna plaća u Njemačkoj je oko 2600 eura (stoga potrošiti 2000 eura nije problem), dok je prosječna plaća u Bugarskoj oko 400 eura (oko 6,5 puta manje nego u Njemačkoj), stoga si prosječan Bugarin ne može priuštiti da potroši 1000 eura mjesečno kako bi živio standardom kojim živi prosječan Nijemac. Zato je indeks kupovne moći, odnosno standarda u Njemačkoj 183, dok je u Bugarskoj 73. Jednako tako, sve države u kojima je indeks kupovne moći manji od 75, imaju gori standard od nas.

(telegram.rs)