Sjever Kosova je u rukama kriminalaca i ekstremnih krugova, ističu politički analitičari na Kosovu i poslanici opozicije.

Sadri Ferati iz Demokratskog saveza Kosova i bivši ministar lokalne samouprave, smatra da sjeverom vladaju organizovan kriminal u kombinaciji sa politikom tamošnjih Srba.

"Kontrolu na sjeveru drže strukture organizovanog kriminala u saradnji sa jednim dijelom ekstremnih političara u tom dijelu. Oni vrše pritisak u tom dijelu i na jedan način na silu drže taj dio pod kontrolom. Za taj organizovan kriminal, nedostatak vladavine zakona, kriv je Beograd zato što ni jednom nije podvukao liniju između kriminala i političkih ambicija“, kaže Ferati.

I Izvršni direktor Instituta za razvojnu politiku Krenar Gashi kaže da, obzirom da Beograd finansira taj dio, mnogo veću kontrolu nad sjeverom ima Srbija nego zvanična Priština.

"To je veoma složena situacija, ali ne bi se složio sa konstatacijom da sjever Kosova nije pod kontrolom Beograda, iako ta kontrola Vlade Srbije nije možda ista kao što je u ostalim dijelovima Srbije, ali sav taj institucionalni i društveni život na sjeveru Kosova ne bi se mogao razvijati bez fondova države Srbije. Drugim riječima, Beograd ima mnogo veću kontrolu nad tim dijelom nego što ima Republika Kosovo“, ocjenio je Gashi.

On dodaje da su napori Srbije da se sjever međunarodno proglasi zamrznutim konfliktom, kako bi se kasnije to pitanje našlo na stolu dijaloga Prištine i Beograda.

Pogubna politika

I pored planova i strategija o integraciji tog dijela, zvanična Priština nije postigla veliki uspjeh na tom putu.

Ministar unutrašnjih poslova Bajram Rexhepi nije hteo to da komentariše, dok Ministarstvo lokalne samouprave putem opštinskog pripremnog tima sastavljenog od  članova lokalne zajednice radi na pripremi uslova za formiranje nove opštine na sjeveru koju predviđa Ahtisaarijev plan.

Evropski komesar Štefan File prethodno je poručio Vladi da izradi "sveobuhvatan, dugoročni program za sjever Kosova“, te rekao da je na kosovskim vođama da se nagode oko "nužnih reformi, pre svega na polju vladavine zakona i trgovine“.

Kosovski analitičar Behlul Beqaj smatra da je Fileov zahtjev nerealan i nekorektan jer su zvaničnici međunarodne politike već proglasili Ahtisaariejv plan kao sveobuhvatan.

"Mislim da se govori o tome da se taj sveobuhvati plan treba korigirati. Na neki način, File je dao na znanje kosovskim liderima da trebaju razmišljati o nekom drugom rješenju za pronalaženje statusa o sjevernom dijelu Kosova koji će se razlikovati u odnosu na rešenje koje kosovske vlasti imaju za Srbe južno od Ibra. Ukoliko je moguć taj scenarij, imaćemo obrnutu sliku. Umesto da način rješavanja integracija južnih Srba bude model za severne Srbe, dogodiće se obrnuto. Model kako se rješava status sjevernih Srba može u dogledno vreme biti instrument i način kako će se rješavati budući problemi Srba koji žive južno od Ibra. To je pogubna politika koja ne vodi u pravcu približavanja dveju država i međuetničkih odnosa, nego će zaoštriti odnose i iskomplikovati situaciju u dogledno vrijeme“, kaže Beqaj.

Radio Slobodna Evropa