Istraživanja

Ožiljci na plutajućem ledu na Antarktiku sugeriraju da se ispod njih nalazi vodena struja, pokazala je nova naučna studija.

Duboke brazde na antarktičkom plutajućem ledu, koji je spojen s ledom koji prekriva kopno tog kontinenta, znak su da se ispod njih nalaze otpoljeni vodeni kanali. Naučnici su do te spoznaje došli koristeći slike sa satelita i podatke iz radara, napravljene iz zraka za ogromnu ledenu sprud Filchner-Ronne, koja se nalazi na zapadu Antarktika.
'Ti reljefi na ledenoj sprudi su vrlo dugački pa to sugerira da voda ispod njih teče postojano i tokom dužeg vremenskog perioda', ističe Anne Le Brocq, voditeljica spomenute studije i glaciolog sa Sveučilišta Exeter u Engleskoj, prenosi Live Science. Studija je objavljena u žurnalu Nature Geoscience.
Naučnike ponajviše zanima teče li otopljena voda ispod tolikog leda poput velike lokve, ili u znatno organiziranijem obliku, poput rijeka ili močvara. Sve je više dokaza da Antarktik ima puno vrsta prirodnih vodovoda, čak i povremenih masovnih poplava, ovisno gdje je pogled naučnika usmjeren.
'Ne možete vidjeti te kanale baš na svakoj ledenoj sprudi. Ne znamo koji je razlog tome', kaže Le Brocq.
Kao Eiffelov toranj
Studija je potvrdila da se te krivudave linije na površini leda, podudaraju s kanalima otopljene vode, koji se usijecaju u dno leda i izdubljuju ga prema gore. Jedan od tih kanala visok je gotovo koliko i Eiffelov toranj (oko 250 metara) te širok 300 metara, prenosi Dnevnik.
Slijedeći korak naučnika jest napraviti računalni model, kojim bi se predvidjelo kako led reagira na podzemni tok vode na mjestu gdje ona prelazi s kopna u more.
Dok se naučnici slažu u tome da su kanali u ledenim sprudima dugovječne strukture, razina detalja korištenih u istraživanjima na Antarktiku ostavlja puno prostora za nesigurnost, zaključuje Eric Ringot, glaciolog NASA-inog Jet Propulsion laboratorija u Pasadeni, u Kaliforniji.
'Mislim da su čvrsto stavili prst na taj slučaj, ali još im uvijek fale čvrsti dokazi', dodao je Ringot, koji nije sudjelovao u studiji.