Iako se u 20. stoljeću često ponavljalo da više od dva jaja sedmično povećava holesterol u krvi, posljednjih godina naučnici dokazuju da je to mit.

Nova studija provedena na adolescentima pokazala je da to što neki jedu više od dva jaja sedmično nije povezano s povećanim holesterolom. I to bez obzira jesu li osobe fizički aktivne ili su pasivne.
Naučnici sa Univerziteta Granada analizirali su vezu između unosa jaja u adolescenciji i glavnih faktora rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti, poput lipidnog profila, pretjeranog nakupljanja masnog tkiva, rezistencije na insulin i povišenog krvnog pritiska.
Dr. Alberto Soriano Maldonado, autor studije, objašnjava: 'Najnovija istraživanja pokazuju da na povećanje holesterola više utiče unos zasićenih masti i transmasti nego količina holesterola u hrani.
Jaja su jeftin izvor vrlo kvalitetnih proteina, minerala, folata i vitamina B. Zbog toga pružaju velike količine hranjivih tvari potrebnih za optimalan razvoj u adolescenciji.
Pao je mit
Američka udruga kardiologa American Heart Association 1973. godine preporučila je ljudima da ne jedu više od tri jaja sedmično, piše Magazin. I godinama su mnogi liječnici u to bili uvjereni.
Međutim, iako je hrana bogata holesterolom obično bogata i zasićenim mastima, to nije slučaj s jajima. Srednje veliko jaje sadrži 200 miligrama holesterola, međutim sadrži više nezasićenih nego zasićenih masti i samo 70 kalorija.