Povodom preseljenja Nedžada Ibrišimovića, uvaženog člana i osnivača Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti (BANU), riječi saosjećanja empatije njegovoj porodici, svim njegovim brojnim prijateljima i bezbrojnim poštovaocima njegovog književnog djela, uputio je i Ferid Muhić, predsjednik BANU.

Nedžad Ibrišimović, čovjek najplemenitijeg karaktera, pisac najvećeg formata, jedan od osnivača i akademik sa prve liste članova BANU, prve Bošnjačke Akademije Nauka i Umjetnosti, preselio je na Ahiret. Međe života svakog čovjeka označene su sa dvije kapije: one kroz koju stupamo u život, i one kojom iz života odlazimo. Nedžad Ibrišimović, čovjek-smrtnik, otišao je. Nedžad Ibrišimović, čovjek-vječnik našao je način kako da zauvijek ostane u prostoru između one dvije kapije, ovdje, gdje se zbiva sav život. Njegov nenadmašiv roman Vječnik, svojim naslovom saopštio je milost Stvoritelja, da Nedžad Ibrišimović bude izabran u one najrjeđe i najbolje ljude-vječnike koji će vječno ostati među živima i učiti ljude dobroti, merhametu, saburu, vedrini i - ljepoti!

Jednom si rekao da ti se tvoje ime toliko čini lijepim, da se ponekad namjerno ne okreneš kada te neki poznanik ugleda u prolazu i zovne; biva, nek' zovne još jednom, da se još raduješ ljepoti svog imena, i ljepoti ljudskih imena cijelog svijeta. Koliko si tada bio u pravu! I kako si nam važnu poruku ostavio! Uvijek ćemo se radovati, i znaćemo da se ti raduješ, kad god izgovorimo tvoje ime, naš dragi, naš dobri, naš sjajni i slavni prijatelju NEEDŽADEE!

U moje lično ime, i u ime Bošnjačke Akademije Nauka i Umjetnosti – BANU, porodici Nedžada Ibrišimovića, svim njegovim brojnim prijateljima i bezbrojnim poštovaocima njegovog književnog djela, upućujem riječi najdubljeg saosjećanja i empatije.

Svim institucijama i pojedincima koje su izrazile sućut, kondolenciju, saosjećanje u povodu preseljenja našeg uvaženog člana i osnivača, BANU ovim putem izražava svoju posebnu zahvalnost. Dijelimo njihovu tugu zbog odlaska Nedžada Ibrišimovića smrtnika, kao i ponos zbog velike privilegije što smo bili poznanici, saradnici, prijatelji, jednom riječju - savremenici Nedžada Ibrišimovića, vječnika!

Nedžad Ibrišimović preselio je na Ahiret 15. septembra u Sarajevu u 71. godini.

Književnik Nedžad Ibrišimović rođen je 20. oktobra 1940. godine u Sarajevu. U Sarajevu je završio srednju školu za primijenjene umjetnosti, odsjek vajarstvo, te studij filozofije.

Bio je urednik u listovima "Naši dani" i "Oslobođenje", jedno vrijeme bio je nastavnik u Goraždu, ali je uglavnom bio profesionalni književnik. U toku agresije na BiH direktno se uključio u odbranu zemlje. Na Dobrinji je organizovao KZB "Preporod" koja je radila i u doba blokade ovog dijela Sarajeva.

Bio je i član Udruženja likovnih umjetnika BiH od 1982. godine, te je do 2000. imao deset samostalnih izložbi. Također, bio je predsjednik Društva pisaca Bosne i Hercegovine, od 1993. do 2001. godine, a od 1995. do 1998. glavni i odgovorni urednik časopisa za književnost "Život". Njegova djela prevođena su na češki, turski, albanski, engleski, francuski, španski, njemački i italijanski.

Nakon izlaska iz štampe remek djela "Vječnik" (2005), Društvo pisaca BiH ga je kandidiralo za Nobelovu nagradu. Roman "Vječnik" je oborio sve rekorde u izdavačkoj kući Svjetlost iz Sarajeva, uključujući i Selimovićev "Derviš i smrt".

U januaru 2009. godine u izdanju IKD "Šahinpašić" objavljeno je osmo izdanje "Vječnika", a ukupan tiraž svih izdanja je 12.000 primjeraka. Jedno od najpoznatijih njegovih djela je roman "Ugursuz", za koji je dobio Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva 1969. godine. Među drugim njegovim istaknutim djelima su "Karabeg", "Braća i veziri", "Knjiga Adema Kahrimana napisana Nedžadom Ibrišimovićem Bosancem", "Woland u Sarajevu"... Posljednje Ibrišimovićevo djelo je "El-Hidrova knjiga", koja je nastavak romana "Vječnik".

Zajednička komemoracija Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegoivne, PEN Centra i Društva pisaca BiH, održat će se u utorak, 20. septembra 2011. godine u 12.00 sati u amfiteatru Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, Bistrik 7, Sarajevo.