ZANIMLJIVA SIMULACIJA

Posljednje godine najmirnije su u povijesti ljudskog roda. Uprkos strašnim sukobima koji se vode u pojedinim dijelovima svijeta, generalno gledajući svijet nikad nije bio u mirnijem i sigurnijem dobu. To vrijedi i za nuklearnu prijetnju – pet zemalja koje čine nuklearni klub uspješno se pridržavaju međunarodnih ugovora koji zabranjuju izradu i testiranje nuklearnog oružja. No, u posljednje vrijeme klima se nešto promijenila, piše Guardian.

Sjeverna Koreja je ove godine napravila niz nuklearnih testova, a tu su i rastuće tenzije između Rusije i NATO-a, nasilje između Pakistana i Indije te novi geopolitički scenariji koji nisu postojali od vremena Hladnog rata, analizira Guardian.
     
Bivši američki ministar obrane William Perry tvrdi da je mogućnost nuklearnog sukoba danas daleko veća nego sedamdesetih i osamdesetih. Izbor Donalda Trumpa, kojeg čak i vojska opisuje kao čovjeka kojeg je lako isprovocirati, kod mnogih je probudio strah od nuklearnog rata. Jesmo li bliže nuklearnoj katastrofi? I ako jesmo, što bi se točno dogodilo u slučaju nuklearnog rata?

Simulacija nuklearnog napada

Guardian je odlučio simulirati nuklearnu apokalipsu kako bi pronašao najsigurnija mjesta na kojima biste se trebali nalaziti u tom trenutku. Izabrali su scenarij koji se odvija 20. siječnja 2017., na dan Trumpove inauguracije.

U obzir su uzeli trenutni raspored oružja u deset zemalja koje s takvim oružjem raspolažu i u obzir uzeli vjerojatnost konflikta i vremenske prilike kako bi dobili što vjerniju sliku onoga što bi se dogodilo.

Prema Guardianu, najsigurnije mjesto bio bi Antarktik, koji ne samo da je kilometrima udaljen od civilizacije, već je i prema sporazumu iz 1959. odabran kao mjesto mirnog istraživanja. No, tako ne živi nitko, a ne treba zaboraviti ni misiju ‘Projekt Iceworm’ tijekom koje je izgrađena antarktička podzemna nuklearna baza koja je danas napuštena rupa krcata toksičnim otpadom.

Ekološka ruševina jedno od idealnih mjesta

Uskršnji otoci su druga opcija. Oni se nalaze tisućama kilometara udaljeni od Južne Amerike. Deforestacija je otok pretvorila u ekološku ruševinu, što ga čini savršenim mjestom za razmišljanje o sposobnosti čovjeka kroz uništenje okoliša uništi i sebe samog, piše Guardian.

Na popisu je i arhipelag Kiribati ili Maršalovi otoci. Danas se radi o tropskim plažama okruženim predivnim oceanom, no nekad davno je to bilo mjesto gdje su se odvijala nuklearna testiranja te je upravo iz tog razloga zanimljivo da je to mjesto među najsigurnijima u slučaju nuklearnog rata.

Guardianov eksperiment pokazao je gdje bi se bilo najbolje sakriti u slučaju nuklearnog rata, no treba naglasiti kako je to ipak tek scenarij te da bi do takvog razvoja događaja teško došlo.