Prekršio rezoluciju Vijeća sigurnosti UN

Bijela kuća je objavila da ne isključuje dodatne korake protiv Irana zbog testiranja rakete Emad srednjeg dometa.

Iran je prekršio rezoluciju Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda kada je u listopadu probno lansirao raketu koja može biti opremljena nuklearnom bojnom glavom, zaključio je tim stručnjaka koji nadgleda sankcije, što je dovelo do trenutačnih poziva u američkom Kongresu da se sankcije protiv Teherana pojačaju.
Bijela je kuća objavila da ne isključuje dodatne korake protiv Irana zbog testiranja rakete Emad srednjeg dometa.
Panel stručnjaka za Iran pri Vijeću sigurnosti napisao je u tajnom izvješću da je njihova analiza pokazala da raketa može nositi nuklearno oružje.
"Na temelju analiza panel zaključuje da lansiranje Emada predstavlja iransko kršenje članka 9 rezolucije 1929. Vijeća sigurnosti UN-a", navode.
Tehnički nije povreda sporazuma
Diplomati kažu da testiranje rakete 10. listopada tehnički nije povreda srpanjskog nuklearnog sporazuma Irana i šest svjetskih sila, no izvješće UN-a moglo bi staviti američkog predsjednika Baracka Obamu u neugodan položaj.
Iran kaže da bi bilo kakve nove sankcije mogle ugroziti nuklearni sporazum.
No, ako Washington ne pozove na sankcije zbog lansiranja Emada, to bi se moglo smatrati slabošću SAD-a.
Diplomati kažu kako je moguće da UN-ovo povjerenstvo za sankcije doda na listu neke Irance i iranska tijela, što bi Washington i europske zemlje mogle tražiti. No, Rusija i Kina, koje nisu naklonjene sankcijama zbog iranskog raketnog programa, mogle bi blokirati takve poteze.
Panel je zaključio i da iranska lansiranja raketa 2012. i 2013. također predstavljaju povredu UN-ove zabrane testiranja balističkih raketa.
Panel nije analizirao iransko testiranje rakete izvedeno prošlog mjeseca.

IAEA nema dokaza

Ranije je UN-ova agencija zadužena za nuklearna pitanja (IAEA) odlučila zatvoriti istragu prošlih aktivnosti koje je u razvoju nuklearne energije provodio Iran i odabrala je podržati sporazum između Teherana i velikih sila.
"Agencija nema vjerodostojne pokazatelje aktivnosti u Iranu relevantne za razvoj nuklearnih eksplozivnih naprava nakon 2009. godine, niti su pronađeni bilo kakvi vjerodostojni pokazatelji preusmjeravanja nuklearnog materijala u vezi s mogućim vojnim dimenzijama na iranski nuklearni program", potvrdio je generalni direktor IAEA Yukiya Amano.
Američki državni tajnik John Kerry je pozdravio odluku o zatvaranju istrage.
Al Jazeerin reporter Gabriel Elizondo javio je kako je UN morao donijeti odluku o tome što se dogodilo 10. listopada, kada je testirana raketa.
"Zapravo, IAEA je signalizirala kako su htjeli pokrenuti primjenu sporazuma o iranskom nuklearnom programu, a ne posebno istražiti nuklearne aktivnosti iz prošlosti. I u UN-u, podijeljeno Vijeće sigurnosti je sada suočeno s tim da će - ako je bilo [nuklearnih proba] - akcija potrajati", javio je Elizondo.