Snimila sigurnosna kamera

Stariji od dvojice pilota, Šah, bio je protivnik vladajuće koalicije u Maleziji

Sigurnosna kamera snimila je trenutak u kojem piloti nestalog Boeinga 777 prolaze pored osiguranja na aerodromu prije kobnog polijetanja, piše Daily Mail.
Kamera je snimila kapetana Zaharija Ahmada Šaha i kopilota Farika Hamida. Piloti se posljednjih dana često spominju u kontekstu mogućih otmičara aviona.
Prema pisanju Daily Maila, stariji od dvojice pilota, Šah, bio je protivnik vladajuće koalicije u Maleziji. On je navodno bio veliki politički aktivist i nije krio svoju potporu opozicionom čelniku Anwaru Ibrahimu čiji je slučaj planirao pratiti 7. marta. Dan prije nestanka Boeinga 777 Anwar Ibrahim je osuđen za sodomiju i dobio zatvorsku kaznu od pet godina. Policija je već pregledala kapetanovu kuću u kojoj je živio s razvedenom suprugom i njihovo troje djece.
Šahova supruga i djeca navodno su napustili obiteljski dom dan prije nestanka aviona.
U nedjelju su se pojavili navodi po kojima je moguće da je otmica aviona izvedena uz pomoć mobitela ili USB sticka što bi bila prva cyber otmica aviona.
Bivša visoka dužnosnica britanskog ministarstva unutarnjih poslova, Sally Leivesley tvrdi da su brzinu, visinu i smjer kretanja aviona teroristi lako mogli mijenjati odašiljući radio signale s malog prijenosnog uređaja. Prema njenim riječima, mogli su upasti i u softverske sisteme aviona te ubaciti kodove kojima bi preuzeli kontrolu na avionom.
Malezijske vlasti potvrdile su da je zadnja poruka s nestalog aviona poslana nakon što je avion nestao s radara. Dodatni je to argument u korist teoriji da je avion otet.
Zadnja poruka koja je stigla iz aviona glasila je "U redu, laku noć". Istražitelji nisu još potvrdili je li poruka stigla od pilota, kopilota ili nepoznate treće osobe. Policijskom istragom obuhvaćeni su svi putnici i članovi posade, kao i osoblje na aerodromu s kojeg je nestali avion poletio.
S obzirom da je zadnja poruka stigla kada su komunikacijski sistemi aviona već bili isključeni, pojavila se i teorija da je avion u trenutku slanja te poruke bio prizemljen.
U potrazi za nestalim avionom trenutno sudjeluje čak 25 država. Pretražuje se ogromno područje od središnje Azije do juga Indijskog oceana, prenosi Indexhr.