Slijedeći izazov spor Makedonija-Grčka

Slabiji start ali odličan finiš odlazeće šefice diplomatije EU Catherine Ashton ove godine - historijski sporazum Beograda i Prištine i kompromis oko nuklearnog programa Irana, ocjenjuje bečki dnevnik "Presse"

List dodaje da će slijedeći izazov za Catherine Ashton biti posredovanje između Makedonije i Grčke.
Na početku karijere opisivana kao neharizmatična, nedorasla izazovima, Ashton je ove godine uspjela da zabilježi dva značajna uspjeha, da osigura historijski sporazum Beograda i Kosova u aprilu, kao i kompromis u sporu sa Iranom u novembru.
Ashtonova je bila ta koja je temeljnim radom pridobila povjerenje iranskog šefa diplomatije Mohameda Zarifa i koja je uopšte omogućila dijalog sa njegovim američkim kolegom Džonom Kerijem, podsjeća list ističući da je na početku rada novembra 2009. nekadašnji državni sekretar u Ministarstvu obrazovanja Velike Britanije, bez ikakvog spoljnopolitičkog iskustva, važila je za osobu o kojoj su čelnici EU jedva uspjeli da se dogovore.
"Presse" ukazuje da je Zarif, u početnoj fazi Ženevskih pregovora, navodno želio samo da pregovara sa Ashtonovom o nuklearnim ambicijama Teherana, čak je jedno vrijeme zapostavljao i svoje mentore Kinu i Rusiju.
U slučaju Irana je EU mogla da se prikaže kao vjerodostojan posrednik bez predrasuda prema Teheranu, jer je iranskim vođama bilo jasno da ekonomske sankcije Unije nisu bile ideološki motivisane.
Kod Srbije i Kosova radilo se o snazi privlačnosti članstva u EU, koja je zavađene strane dovela za pregovarački sto, podvlači list.
Da spoljna politika EU može funkcionisati samo ako svi vuku na istu stranu konopca dokazuje slučaj Makedonije, naglašava dnevnik.
Već godinama se miniraju svi pokušaji približavanja države koju je Brisel okarakterisao zrelom za pristupanje EU, zbog bizarnog spora oko imena koji seže do antičkih vremena.
Kada je riječ o porijeklu Aleksandra Velikog čak i Ashton, kojoj se funkcija završava izborima za Evropski parlament slijedeće godine, ne postiže napredak, zaključuje "Presse".