Države zapadnobalkanske rute

Razmišlja se o uspostavi centara za obradu na dijelu zapadnobalkanske rute 'i unutar i izvan Europske unije'.

Europska unija planira uspostaviti centre za registraciju i prihvat izbjeglica u državama zapadnobalkanske rute, kako u članicama tako i u nečlanicama EU-a, izjavio je u Briselu luksemburški ministar za vanjske poslove, migracije i azil Jean Asselborn.
Asselborn, čija država predsjedava Vijećem EU-a u ovom polugodištu, predsjedavao je u ponedjeljak vanrednim sastankom ministara unutarnjih poslova zemalja članica EU-a, na kojem se raspravljalo o izbjegličkoj krizi.
On je istakao da prihvatni centri na vanjskim granicama EU-a ne stignu obraditi sve pristigle izbjeglice i migrante jer, na primjer, u Grčku stiže dnevno gotovo 10.000 ljudi.
Stoga se razmišlja o uspostavi „centara za obradu“ na preostalom dijelu zapadnobalkanske rute, „i unutar i izvan Europske unije“, rekao je Asselborn.
U tim bi se centrima mogao započinjati postupak za odobravanje azila ili za povratak ljudi ako nemaju pravo na azil, a sve s ciljem usporavanja priliva izbjeglica.
"Mora se prestati s politikom brzog tranzita ljudi“, rekao je Asselborn.

Ubrzanje preseljenja

Ministri EU-a dogovorili su se u ponedjeljak da treba ubrzati preseljenje izbjeglica iz prihvatnih centara u Italiji i Grčkoj.
Do sada je preseljeno samo 150 izbjeglica, a plan je da se iz tih centara u sljedeće dvije godine relocira 160.000 ljudi.
Zvaničnici EU-a kažu da je prijedlog o stvaranju centara za razmatranje zahtjeva za azil u balkanskim zemljama motiviran zabrinutošću da bi, nakon što bogate države Zapada dostignu pune prihvatne kapacitete, izbjeglice i migranti mogli preko zime ostati zaglavljeni u siromašnim balkanskim državama, a izvan EU-a.
Ti centri, moguće sa osobljem EU-a, mogli bi provoditi proces registriranja i identifikacije, što je trebalo biti urađeno u Grčkoj, uključujući i uzimanje otisaka prstiju, kao i početni postupak utvrđivanja podobnosti za dodjeljivanje azila ili za deportiranje izbjeglica i migranata iz Europe.
Komesar EU-a za migracije Dimitris Avramopulos istakao je kako ne postoje planovi da se ustanove „prihvatni centri“ i rekao je da je osnovna ideja da se pomogne ljudima koji putuju preko Balkana.

Opasnost od raspada EU-a

Ranije je Asselborn upozorio kako bi aktuelna izbjeglička kriza mogla dovesti do raspada EU-a ukoliko se, umjesto putem solidarnosti, krene putem zatvaranja u sebe i tako izgubi povjerenje naroda.
On dalje upozorava kako bi pogrešno shvatanje nacionalizma u Europi moglo dovesti do izbijanja rata.
Ističući kako Njemačka i neke druge članice shvataju važnost implementacije Ženevskog sporazuma o izbjeglicama, Asselborn tvrdi da postoje i članice koje ne zagovaraju sve vrijednosti zajedništva EU-a, ali da humanitarne vrijednosti i dalje drže EU na jednom mjestu.
„Ukoliko ne pronađemo brzo rješenje izbjegličke krize i ukoliko još neke zemlje počnu tom pitanju prilaziti isključivo sa nacionalnog aspekta, tada ćemo i sahraniti Schengen. Tako bismo izgubili najvažniji uspjeh EU-a“, kazao je Asselborn.