Vučić, Mustafa i Mogherini u Briselu bez određenih tema - samo upoznavanje

Spor Beograda i Prištine u vezi sa polaganjem prava na imovinu kombinata Trepča biće riješen najvjerovatnije kompenzacijom, rečeno je listu Danas u Vladi Srbije.

To znači, kako za Danas tvrde izvori iz vrha vlasti Srbije, da će Kosovo novcem, ili na neki drugi način, nadoknaditi navodni gubitak koji bi Srbija imala prelaskom Trepče u vlasništvo Kosova. To bi istovremeno, ističu Danasovi izvori, bilo prihvatljivo rješenje za srpske vlasti.
Na pitanje Danasa da li postoji mogućnost rješavanja tog pitanja sudskim putem, kako se moglo čuti u javnosti, ili je kao jedina opcija ispostavljen politički dogovor, Danasovi sagovornici kažu da će rješenje biti plod isključivo političkog sporazuma.
"To će biti političko rješenje, jer bilo koju odluku da donese sud ovdje, izražavaće se sumnja i osporavati legitimitet takve odluke. Jedino u okviru ovih opštih priča o imovini bi to pitanje moglo da bude riješeno“, zaključuju Danasovi sagovornici.
Kako saznajemo, iako se u javnosti uveliko izražava očekivanje o pokretanju teme vlasništva nad Trepčom na prvom sastanku srpskog i kosovskog premijera Aleksandra Vučića i Ise Mustafe sa Federicom Mogherini, šefice diplomatije EU, 9. februara u Briselu, to se neće dogoditi. Naime, Danasovi sagovornici tvrde da nema zvanične agende tog sastanka, da Beograd, kao ni Priština, nisu dobili nikakve teme iz Brisela da se pripreme, odnosno da će to biti inicijalan sastanak sa ciljem upoznavanja sagovornika i eventualnog utvrđivanja dinamike budućih susreta.
"Dakle, Trepča neće biti tema. Iz Brisela ništa nije stiglo u Beograd, a koliko znamo, ništa nije stiglo ni prištinskim vlastima", ističu izvori lista.
Imajući u vidu da je pitanje vlasništva nad Trepčom praktično iznenadilo srpske vlasti, Danas je pitao potpredsjednika Vlade Rasima Ljajića, koji je u vrhu vlasti već 15 godina, zbog čega to pitanje nije ranije pokrenuto.
"Teško da je moglo ranije da se stavi na dnevni red, jer to pitanje su izbjegavali i u Briselu i u Prištini. Za to pitanje smo mi najzainteresovaniji. Srbija polaže pravo na imovinu koju je dole stekla, ulagala u infrastrukturu i razvoj. Kada smo počeli prve razgovore, u okviru telekomunikacija, što je moj sektor, mi smo to nametnuli, ali odmah su skočili i jedni i drugi, rekli su da to pitanje ne može sada da se otvara, već da će se to učiniti u sklopu opšteg pitanja o imovini, a ne parcijalno - pitanje o telekomunikacionoj infrastrukturi. Ono što je moj utisak jeste da su izbjegavali, jer je to jedina oblast gdje će Priština morati da više izgubi nego da dobije“, ističe Rasim Ljajić za Danas.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je Srbija spremna za dijalog o kombinatu Trepča i da će se u okviru pregovora između Beograda i Prištine u Briselu razgovarati o tome, dok je vicepremijer i šef diplomatije Kosova Hashim Thaçi rekao da Priština neće o tome pregovarati s Beogradom jer je, kako je naveo, "Trepča bogatstvo Kosova".