Sastanak Evropske grupe Trilateralne komisije u Beogradu

Na sastanak Evropske grupe Trilateralne komisije, koji se održava u Beogradu od 31. oktobra do 2. novembra, osim predsjednice Kosova Atifete Jahjage pozvani su i premijer Srbije Aleksandar Vučić i ministri Vlade Srbije, kao i ostali lideri regiona, kaže za beogradski "Danas" Jovan Kovačić, predsjednik srpske nacionalne grupe ove svjetske organizacije i predsjednik kompanije East West Bridge.

Sastanak će, kako navodi, biti održan u beogradskom hotelu "Kraun Plaza" i po principu "iza zatvorenih vrata", odnosno neće biti otvoren za javnost.
Trilateralna komisija okuplja ljude iz biznisa i oblasti finansija, bivše političare, a nazivaju je još i "svjetska vlada u senci". U Beogradu se, prema riječima Kovačića, očekuje između 150 i 180 članova evropske grupe, a kao gosti su pozvani i svi lideri iz regiona.
"Po pravilu se ne pozivaju predsjednici i premijeri, već oni koji imaju šta da kažu o stanju u svojoj zemlji i koji su odgovorni u svojim sredinama. Atifete Jahjaga je pozvana kao jedan od lidera na Zapadnom Balkanu. Pozvani su i premijer Srbije i ministri iz Vlade i drugi lideri regiona, a potvrde dolazaka i imena imaćemo do kraja mjeseca. Biće i dosta bivših predsjednika i premijera, kao i gostiju iz Rusije i sa Bliskog Istoka", navodi Kovačić.
Na pitanje "Danasa" da li smatra da će predstavnicima srpske vlade smetati učešće kosovske predsjednice, koja je pozvana za 1. novembar, on dodaje da sačekamo prvo potvrde dolaska svih pozvanih, ali da on ne vidi problem u tome imajući u vidu da su Beograd i Priština potpisali Briselski sporazum. Kovačić objašnjava za naš list da je Trilaterala samostalna organizacija nastala 1973. godine, koja okuplja najmoćnije ljude iz svih zemalja iz svijeta biznisa i finansija. Plenarne sjednice održavaju se svakog proljeća na drugom kontinentu, dok evropska, američka i azijska grupa imaju jesenja zasjedanja na svojim kontinentima.
"Riječ je o razmjeni mišljenja kolega koja se održava iza zatvorenih vrata. Članovi razmatraju kako problemi na globalnom nivou utiču na njih i za dobrobit stabilizacije ekonomskih prilika", napominje sagovornik Danasa.