Inicijativa unapred osuđena na neuspjeh!?

U sred ljeta učmalu političku scenu u Crnoj Gori, pa i u regionu, ustalasala je ideja o tzv. "prirodnoj Albaniji". No, u Crnoj Gori i na Balkanu ideja "velike Albanije" teško nalazi pristalice.

Direktor Instituta za regionalne prognoze u Tirani Koqo Danaj traži reviziju međunarodnih ugovora sa početka prošlog stoljeća kako bi se ostvario naum o "prirodnoj Albaniji". Ali, da je Danajeva inicijativa unaprijed osuđena na neuspjeh mogao je da procjeni svako ko bar ovlaš prati politička dešavanja u jugoistočnoj Evropi. Osim na Kosovu, gdje ideju o ujedinjenju Albanije i Kosova zastupa pokret "Samoopredjeljenje" Albina Kurtija, ostali relevantni albanski subjekti u regionu, kao i u samoj Albaniji, nemaju u svojim programima koncept stvaranja "velike Albanije".
 
Inicijativu odbacili i albanski poslanici u skupštini Crne Gore

Ideja posebno ne prolazi u Crnoj Gori gdje živi malobrojna albanska zajednica koja, prije svega učešćem predstavnika nacionalnih stranaka u vladi premijera Mila Đukanovića, nastoji da poboljša svoj status u toj zemlji. Zato su poslanici albanskih partija u crnogorskom parlamentu odbili da potpišu peticiju kojom Danaj želi da, kako je rekao, izvrši pritisak na međunarodnu zajednicu kako bi se ostvario njegov cilj da Albanci žive u zajedničkoj državi.

Tim povodom reagovala je i vlada Crne Gore koja je ocjenila da je "ideja o promjeni nacionalnih i etničkih granica na Balkanu dio retrogradne politike iz prošlosti".

"Posebno ističemo činjenicu da inicijativa za formiranje 'prirodne Albanije' ne odražava zvaničnu politiku Tirane, sa kojom imamo odlične odnose", rekao je ministar spoljnih poslova Crne Gore Igor Lukšić i dodao da su obje zemlje iskreno posvećene evroatlantskim integracijama.

"Jer, prosto, integracioni procesi se zasnivaju na regionalnoj saradnji, a regionalna saradnja se zasniva na dobrosusjedskim odnosima. Ono što je primjer odnosa između Crne Gore i Albanije može biti pokazni primjer i mnogim drugim zemljama", ocjenio je šef crnogorske diplomatije.

Zajedno u Evropi

Za funkcionera Demokratskog saveza Albanaca u Crnoj Gori Nikolu Camaja, san Albanaca je da žive u jednoj državi. On, međutim, smatra da je u novim okolnostima to racionalnije postići ulaskom u Evropsku uniju svih država u kojima žive Albanci.

"Težnja nacionalnih zajednica je vazda bila da žive unutar jedne države. No, put ka Evropi relativizuje to pitanje, pa će Albanci biti zajedno u ujedinjenoj Evropi."

Isti je stav novinara Fahri Musliua, koji dodaje da ga sve ovo neodoljivo podsjeća na početak politike Slobodana Miloševića iz osamdesetih godina 20. vijeka i na priče o stvaranju "velike Srbije". Prema njegovim riječima, na takvim anahronim projektima pojedinci kao što je Danaj pokušavaju samo da lično profitiraju i skrenu pažnju sa ključnih problema za te zemlje i ta društva.

"U današnje vrijeme takvi projekti su nemogući. Uostalom, nikada nije postojala tzv. prirodna niti etnička Albanija. Dakle, ti veliki projekti nisu ostvareni kod drugih naroda, pa neće ni kod Albanaca", zaključuje Musliu.