Tužna povorka, suze i cvijeće za žrtve genocida

Hiljade građana ispratilo je danas u Sarajevu tabute 409 Srebreničana ubijenih u julu 1995. godine. Treba hvatati sve do jednog zločinca, onog ko je naređivao, ko je ubijao, kaže Aiša Mujčinović.

Kamione sa tabutima dočekale su posute latice bijelih ruža na cesti, a majke i građani kačili su cvijeće na cerade kamiona koji bi danas oko 17 sati trebali stići u Potočare.

Učenjem Fatihe ili naprosto šutnjom, građani su ispred zgrade Predsjedništva BiH odali počast Srebreničanima.

Među tabutima nalazi se i najmlađa žrtva, bezimena beba Have i Hajrudina Muhića, kao i najstarija žrtva, Edhem Rahmanović rođen 1919. godine.

Jedina želja majki Srebrenice, 18 godina nakon genocida u tom gradu, jeste da pronađu kosti svojih najmilijih, koje su srpske vojne i policijske snage brutalno ubile u julu 1995. godine.

Aiša Mujčinović iz Vlasenice protjerana je u Živinice, gdje i danas živi. Sa suzama u očima došla je ispratiti žrtve genocida u Srebrenici.

"Šta više da kažem? Ja ne mogu da ovo shvatim. Ja sam brata prošle godine ukopala, ne znam kako sam živa još. Ovo se ne radi kako se trebalo raditi, treba hvatati sve do jednog zločinca, onog ko je naređivao, ko je ubijao. A ne da ih oslobode, da dođu nama opet", kazala je Mujčinović za agenciju Anadolija.

Jedino što preostaje preživjelim žrtvama Srebrenice jeste da tuguju i plaču, kazala je Aiša Omerović.

Izgubila je 42 člana porodice u Srebrenici, a do sad našla samo osamnaestoro.

"Daj Bože da dočekaju majke sve da nađu svoje sinove i svoje najmilije, da ih ukopaju, da smire kosti. Kad se spomenu djeca, teško je. Nema mog sina da dođe da me zovne majka", rekla je kroz plač Omerović.

Majke Srebrenice i drugi građani formirali su red od zgrade Predsjedništva BiH do Velikog parka, držeći u rukama konopac sa platnima na kojima su bila izvezena imena žrtava genocida u Srebrenici.

Djeca koja su kačila cvijeće na kamione sa tabutima, a majke sa suzama u očima učile Fatihu svojim sinovima, muževima, braći, rodbini. Bio je to potresan prizor, prizor zbog kojeg bi i kamen zaplakao.

Konvoj s 409 tabuta s posmrtnim ostacima žrtava genocida u Srebrenici, jutros je krenuo iz Gradskih grobalja u Visokom, a stigao je pred zgradu Predsjedništva BiH nešto poslije 12 sati.

Konvoj su dočekali i najviši državni, federalni i kantonalni zvaničnici, među kojima i članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović i Željko Komšić, predsjednik Federacije BiH Živko Budimir, reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH (IZBiH) mr. Husein ef. Kavazović, ratni komandant Srebrenice Naser Orić, aktuelni načelnik Srebrenice Ćamil Duraković, kantonalni, federalni i državni ministri, članovi diplomatskog kora u BiH, te druge zvanice.

Kolona bi oko 17 sati trebala stići u Memorijalni centar Potočari, gdje će u četvrtak, 11. jula, biti klanjana kolektivna dženaza.

U Potočarima je do sada obavljeno 12 kolektivnih dženaza, a nakon 11. jula će u tom mezarju biti ukopano ukupno 6.066 žrtava genocida u Srebrenici 1995. godine.