BLIC RS. SAZNAJE

Njemačka kancelarka Angela Merkel i predsjednik francuske Emmanuel Macron nudili su na sastanku u Berlinu da se lično i direktno uključe u dijalog između Beograda i Prištine ako Kosovo pristane privremeno da suspenduje takse na robu iz Srbije, saznaje "Blic" iz diplomatskih izvora.

Najmoćniji evropski dvojac je, kako kaže sagovornik "Blica" upućen u dešavanja, u neformalnom dijelu susreta regionalnih lidera održanog 29. aprila u Berlinu poveo priču o nastavku dijaloga između Beograda i Prištine.

- Spominjala se i mogućnost da se takse koje su uvedene na srpsku robu suspenduju na šest ili četiri mjeseca, a Merkelova i Macron nudili su da u tom slučaju lično uđu u dijalog između Beograda i Prištine. Kao što se može videti iz daljeg razvoja dogovora, ponuda nije prihvaćena - kaže izvor "Blica" iz diplomatskih krugova.

Sljedeći susret dogovoren je upravo u Berlinu, i to za 1. jul u Parizu, kako bi se ponovo pokušalo sa pronalaženjem rješenja za nastavak dijaloga koji je zapao u ćorskokak zbog taksa.

O susretu regionalnih lidera u Berlinu juče se oglasio i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je rekao da Priština neće da ukine takse, ne zato što je sama "čvrsta" u tome, već što je "čvrst" neko ko im je za to dao zeleno svijetlo.

- To sam u Berlinu odmah rekao i kancelarki Merkel i francuskom predsjedniku Macronu - da Priština neće popustiti, ne zato što su čvrsti, već zato što je neko drugi, ko im je tako rekao, čvrst. Oni nisu vjerovali... Kako da odbiješ Francusku, Njemačku? Nemoguće. Rekao sam - znam ljude, znam im mentalitet i znam koliko snažne sile mogu da stoje iza njih - kazao je Vučić.

Postavlja se pitanje kako bi ulazak ove dvije strane uticao na položaj Srbije u dijalogu, a šef srpske diplomatije Ivica Dačić je oprezan u ocjeni.

- Moj stav je da u razgovore može da se uključi svako ko ima načina da utiče na to da Priština povuče takse, što bi onda dovelo do pokretanja dijaloga - kaže Dačić za "Blic".

Uskoro će proći i šest mjeseci od kako je Kosovo uvelo takse na robu iz Srbije, a ministarka za EU Jadranka Joskimović za "Blic" kaže da bi Merkelova i Macron kapacitet uskoro morali da pokažu na prvom testu - da ubjede Prištinu da povuče jednostrane tarife koje su onemogućile dijalog.

- Nelogično je misliti da oni i do sada nisu bili posredno uključeni, posredstvom svojih djelova administracije u svim EU institicijama, posebno u okviru Evropske spoljnopolitičke službe. U suprotnom, to znači da je zajednička spoljna i bezbednosna politika EU(ZSBP), a Briselski sporazum i dijalog su njen dio, bila nekoordinirana i ne do kraja usaglašena. Tako da direktno uključivanje može da bude namjera da se djelimično mijenja način vođenja i koordinacije ZSBP, o čemu se inače vodi debata u EU. Ne znam koliko će to uticati na nastavak dijaloga, ali kapacitet bi morali da pokažu na prvom testu - a to je da ubjede Prištinu da povuče jednostrane tarife koje su onemogućile dijalog - ocenjuje Joksimovićeva.

Sličnog stava je i politički analitičar Dragomir Anđelković:

- Njihova moć će se ogledati u tome da Albance natjeraju ne samo da ukinu takse, već i da se potrude i izdejstvuju suspendovanje platforme o dijalogu koju su usvojili. Platforma je takođe ta koja onemogućuje nastavak razgovora - napominje Anđelković.

Veseli: Zbog Trumpa treba da ukinemo takse

Lideri kosovskih institucija okupili su se juče, na poziv predsjednika parlmenta Kadrija Veselija, na sastanku na kojem su razgovarali o nastavku dijaloga sa Beogradom.

Sastanku su prisustvovali Hashim Thaçi, Ramush Haradinaj i članovi kosovskog tima za nastavak dijaloga Fatmir Limaj, Enver Hoxhaj i Behgjet Pacolli. Okupili su se u kabinetu Veselija, a kako su mediji preneli, tema su bili stavovi izneti na berlinskom samitu čiji su domaćini bili njemačka kancelarka i francuski predsjednik Angela Merkel i Emmanuel Macron.

Veseli je inače rekao da ostaje i dalje pri stavu da takse treba suspendovati sada jer taj zahtjev dolazi iz SAD.