Sporazum u prisustvu predsjednice Kosova

Poslanici opozicionog pokreta Samoopredjelenje i vladajućeg Demokratskog saveza Kosova predstavili su prijedlog za izlazak iz sadašnje političke krize na Kosovu.

Oni predlažu da se sporazum vladajućih partija i opozicije potpiše u prisustvu predsjednice Kosova Atifete Jahjaga.
Tim sporazumom se predlaže osnivanje parlamentarne istražne komisije koju bi predvodila opozicija i čiji bi zadatak bio da razmotri sporazum o demarkaciji granične linije sa Crnom Gorom. 
"Sastav komisije bi bio u skladu sa poslovnikom o radu Skupštine i u njemu bi bilo najmanje pet predstavnika civilnog društva i stručnjaka, koji imaju pravo da raspravljaju i predlažu rješenja, ali nemaju pravo glasa", navodi se u prijedlogu sporazuma koji su na konferenciji za novinare predložili Deda i Osmani. 
Komisija bi cijeli posao trebalo da okonča za 30 dana. 
Kada je u pitanju Sporazum o Asocijaciji/Zajednici opština sa srpskom većinom, Skupština Kosova bi konsenzusom trebalo da izabere još dvoje sudija u Ustavni sud kako bi odluka o ustavnosti sporazuma bila donijeta sa kompletnim sastavom tog suda. 
"Izbor konsenzualnih članova Ustavnog suda treba da obezbjedi nepristrasnost, stručnost i nepripadanje sudija nijednoj političkoj partiji, onako kao je to predviđeno Ustavom Kosova", navdi se u prijedlogu. 
Bez prejudiciranja konačne odluke, ako odluka Ustavonog suda ne bude riješila dileme o Zajednici opština sa srpskom većinom onda bi predmet bio dostavljen Venecijanskoj komisiji na dodatna tumačenja. 
Sporazum, kako predlažu poslanici Deda i Osmani, trebalo bi da bude usvojen u Skupštini Kosova kao parlamentarna rezolucija najkasnije sedam dana od njegovog potpisivanja. 
Sporazum bi potpisali predsjednici vladajućih PDK i LDK, kao i opozicionih Samoopredjelenja, AAK i Inicijative za Kosovo. 
Rad Skupštine Kosova je blokiran jer je opozicija više puta bacila suzavac u parlamentu želeći da spriječi raspravu o formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom i sporazumu o demarkaciji granice sa Crnom Gorom.